4 skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu
- 2743 Views
- Adam Koziej
- 12 maja 2020
- Finanse
Nie da się ukryć, że rachunki za prąd potrafią zrobić spory wyłom w domowym budżecie. Nadmierne zużycie to nie tylko problem finansowy, ale tez obciążanie środowiska naturalnego, stąd zresztą już za chwilę, ceny prądu będą jeszcze wyższe. Jak w takim razie zaoszczędzić na domowych rachunkach?
1. Wybór właściwych urządzeń
Jeśli dopiero wyposażasz swój dom, zastanów się nad doborem właściwych urządzeń. Wszelkie sprzęty gospodarstwa domowego mają oznaczenie klasy energetycznej. Pamiętaj, aby kupować te, które zużywają na co dzień najmniej prądu. Bywają one nieco droższe, ale jest to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Przemyśl także kwestie oświetlenia w swoim domu, w taki sposób, aby jak najwięcej czasu spędzać przy świetle dziennym. Właściwe ustawienie mebli, delikatne firanki czy rolety, zamiast ciężkich zasłon to spora oszczędność także dla twojego wzroku.
2. Właściwa eksploatacja
To częsty problem użytkowników. Producenci trudzą się, aby zużycie energii było niskie, a my całkowicie lekceważymy ich zalecenia. Nie zwracamy uwagi na instrukcje obsługi i sami łapiemy się na tym, że korzystamy tylko z jednego, czy dwóch programów podstawowych, gdy włączamy naszą zmywarkę czy pralkę. Żyjemy w pośpiechu, ale czy naprawdę to, ile myją się naczynia czy robimy pranie, jest aż tak istotne? Niestety, zazwyczaj wybieramy krótkie programy, gdy tymczasem te, które trwają nieco dłużej, bywają zdecydowanie bardziej oszczędne.
3. Wyłączanie niepotrzebnych urządzeń
Pstrykamy pilotem i uznajemy, że sprawa jest załatwiona. Tymczasem, nie. Nasze urządzenia zużywają mnóstwo energii, gdy są uśpione. Zdecydowanie korzystniejsze jest całkowite wyłączenie ich z gniazdka. Owszem, biorąc pod uwagę, ile mamy urządzeń w domu, wymaga to sporego spaceru przed wyjściem z domu. Bardzo dobrym sposobem jest wpięcie kilku jednocześnie w listwę antyprzepięciową. Ma kilka gniazdek, a zasilania wyłączymy jednym przyciskiem.
4. Instalacja paneli fotowoltaicznych
To spory wydatek, który na szczęście w ogromnym stopniu dotowany jest przez państwo i poszczególne samorządy. Wkład własny także nie jest problem, coraz więcej banków pożycza pieniędzy na inwestycje ekologiczne na bardzo korzystnych warunkach. Inwestycja błyskawicznie się zwraca, bo praktycznie przestajemy ponosić jakiekolwiek koszty prądu. Nie dość na tym, mamy pewność, że zostawimy ziemię w dobrym stanie, aby mogły się nią cieszyć nasze wnuki.