Kiedy farba do dachu jest nam potrzebna?
- 748 Views
- Adam Koziej
- 13 kwietnia 2021
- Budownictwo
Farba do dachu będzie potrzebna nam nie tylko podczas budowy nowego dachu. Remont lub przebudowa istniejącego zadaszenia domu również wymaga zastosowania warstwy farby dachowej. Dowiedz się, jaką farbę wybrać, aby Twój był dobrze chroniony przez długie lata.
Czy farba do dachu jest zawsze potrzebna?
Farbę do dachu powinniśmy wybierać, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest materiał, z którego dach jest lub ma być wykonany. Najczęściej spotykamy się z blachą ocynkowaną. Co to znaczy? Jest to nazwa rodzaju blach, które zostały dodatkowo zabezpieczone powłoką z cynku, która ma chronić je przed korozją. W tej grupie znajdują się również blachy alucynkowe, których powłoka została wykonana z aluminium. Oczywiście na rynku są jeszcze dostępne blachy wykonane ze stali bez warstwy ochronnej, jednak takie dachy koniecznie trzeba pomalować, aby uniknąć szybko postępującej korozji pokrycia dachu.
Rzadziej spotykamy się z blachą miedzianą. Jest to jedna z najbardziej wytrzymałych blach dachowych. Nie tylko wyróżnia się estetyką i pięknym kolorem, ale jest również niezwykle trwała i odporna na korozję. Potwierdzeniem trwałości blachy miedzianej są liczne zabytkowe dachy budynków, które możemy podziwiać nawet po wielu dekadach w niemal nietkniętej formie. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Farba do dachu pokrytego blachą wykonaną z miedzi nie jest potrzebna. Jeżeli materiał zostanie dobrze położony przez dekarza, bez konserwacji wytrzyma nawet i 300 lat.
Innym rodzajem blach dachowych jest cynkowo – tytanowa. Jest to bardzo trwała blacha, na którą udziela się wieloletnich gwarancji. Nie jest bardziej wytrzymała niż miedź, jednak stosunek ceny do jakości jest na tyle dobry, że znajduje wielu chętnych. Korzyści płynące z wyboru blachy cynkowo – tytanowej to poza jej trwałością, brak konieczności konserwacji. Tego typu blachy wystarczy od czasu do czasu umyć wodą, aby pozbyć się nadmiaru zanieczyszczeń. Dach pod wpływem warunków panujących na zewnątrz pokrywa się patyną, która tworzy dodatkową warstwę ochronną.
Kiedy farba do dachu jest nam potrzebna?
Jeżeli posiadamy dach wykonany z blachy lub blachodachówki wykonanej ze stali, lub blachy ocynkowanej, musimy się liczyć z tym, że po jakimś czasie będziemy musieli dach pomalować ochronną warstwą farby. Jeżeli na dachu obserwujemy pierwsze oznaki korozji, to znak, że trzeba się zastanowić, jaka farba do dachu będzie najlepsza. Możemy się zdecydować na kilka metod malowania dachu. Możemy skorzystać z opcji malowania farbą gruntową, a następnie farbą właściwą, która będzie chronić dach przed warunkami atmosferycznymi.
Na rynku dostępne są również farby na dach, które łączą w sobie obie funkcje. To oznacza, że malując jedną farbą uzyskujemy efekt zarówno jak i gruntowania dachu i nakładania warstwy ochronnej. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ renowacja powłoki dachu zajmuje dwa razy mniej czasu.
Przygotowanie dachu do malowania
Przed malowaniem dachu farbą należy go odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy go oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń, np. liści, kurzu i pyłków z drzew. Następnie dach koniecznie trzeba odtłuścić. Jeżeli ominiemy ten krok, farba nie będzie właściwie przylegać do powierzchni blachy, a tym samym nie spełni swojej funkcji ochronnej. Ostatnim krokiem jest pozbycie się śladów rdzy. Możemy je usunąć, np. szczotką drucianą. Dopiero tak przygotowany dach można zacząć malować.
Pamiętajmy, że powstawanie rdzy na dachu jest normalnym zjawiskiem i trzeba się liczyć z koniecznością konserwacji blachy raz na kilka lat. Dzięki temu unikniemy większych szkód, które mogą doprowadzić do konieczności wymiany blachy na nową. Jeżeli zatem chcemy, aby nasz dach służył nam, jak najdłużej pamiętajmy o jego regularnej konserwacji odpowiednimi farbami do dachów. Ważne jest jednak nie tylko samo malowanie, ale również mycie z zanieczyszczeń oraz zbieranie zalegających liści z rynien. Wszystkie te zabiegi z pewnością przyczynią się do przedłużenia życia naszego dachu.