Pluskwy – jak pozbyć się niechcianych gości z naszego domu?
- 899 Views
- Adam Koziej
- 14 kwietnia 2021
- Usługi
Walka z insektami, to uciążliwy i niekiedy bardzo czasochłonny proces. O wiele łatwiej jest nam uporać się z owadami, które znamy i które widzimy gołym okiem np. z komarami, mrówkami czy karaluchami. Jednak zdarza się, że padamy ofiarami ataków o wiele mniejszych insektów, a zwykły środek owadobójczy, czy okienna moskitiera nie rozwiążą naszych problemów. Przykładem takich niechcianych gości są między innymi pluskwy – małe, twarde robaki, których eliminacja jest nie tylko trudna, ale także przeprowadzona nieprawidłowo może nie przynieść zamierzonych efektów.
Aby działać skutecznie, należy poznać swojego wroga
Zanim zaczniemy zwalczanie pluskiew w domu warto wiedzieć, jak te insekty funkcjonują, gdzie lubią przebywać, a także jak je rozpoznać i mieć pewność, że to właśnie one nieproszone wtargnęły do naszej przestrzeni życiowej. Pluskwy mogą pojawić się w naszym domu z wielu różnych źródeł: możemy przywieźć je z hotelu w walizce z odzieżą, mogą przywędrować do nas od sąsiadów, możemy również sami przynieść je do domu pod butem, lub na ubraniach przebywając w innych mieszkaniach, a nawet kupując używane meble wypoczynkowe.
Pluskwy nie są wybredne jeżeli chodzi o miejsce pobytu. Idealne będą dla nich wąskie otwory, zagięcia i szwy materiałów, książki, różnego rodzaju szczeliny w podłodze czy dachu, ramki obrazów, tapety i boazerie, listwy przypodłogowe, meble, szczególnie te wypoczynkowe, a nawet gniazdka elektryczne. Zazwyczaj występują w grupach i nie ma w tym nic dziwnego, skoro jedna pluskwa jest w stanie dziennie znieść około 3 jaj. Warto pamiętać o tym podczas próby dezynsekcji mieszkania, ponieważ każda nieudana próba pozbycia się owadów, przyczynia się do co raz większej ilości nieproszonych gości w mieszkaniu.
Pluskwy wykazują większą aktywność nocą. Są wówczas mniej widoczne, mogą poruszać się i przemieszczać pozostając niezauważone, a tym samym powiększać swoją rodzinę i rozprzestrzeniać się na wszystkie pomieszczenia w domu. Łupiny jajek i zrzucone skorupy, będą najlepszym i najprzyjemniejszym sygnałem tego, że insekty wpadły z wizytą. Niestety do mniej przyjemnych należą ukąszenia tych owadów, powodujące ból i swędzenie skóry, a także czerwone ogniska w miejscu ukąszenia.
Sprawdzone metody walki z pluskwami
Te małe, niepozorne insekty są groźnym przeciwnikiem, dlatego warto zwalczanie pluskiew zlecić specjalistom. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli nawet załagodzimy sytuację z owadami w domu, ale nie pozbędziemy się pluskiew w całości, w bardzo szybkim czasie wrócimy do pierwotnego stanu. Firmy specjalizujące się w walce z pluskwami i innymi insektami wykorzystują różne metody o wiele bardziej skuteczne, niż spryskanie gniazda insektów zwykłym środkiem owadobójczym.
Popularną i najbardziej skuteczną metodą jest zamgławianie ULV, polegające na rozpyleniu w pomieszczeniu tak zwanej zimnej mgły. Wytworzone w tym procesie krople z preparatem biobójczym i wodą, docierają do najmniejszych szczelin i zakamarków trując, a następnie likwidując insekty. Pierwsze skutki zastosowanej metody możemy dostrzec już po kilku godzinach, a z każdym kolejnym dniem zauważymy znaczny spadek ilości insektów w domu, aż w końcu całkowicie przestaną one funkcjonować w naszym mieszkaniu.
Alternatywną metodą walki z pluskwami jest opryskiwanie. W tym procesie wykorzystuje się również środek biobójczy, którym pryska się ściany, podłogi, meble wypoczynkowe i cały wyposażenie mieszkania. Plusem tego rozwiązania są widoczne już po kilku godzinach efekty, jednak warto mieć na uwadze, że klasyczne opryskiwanie w porównaniu do zamgławiania ULV, może pozostawić w miejscu oprysku smugi.
Odpluskwianie zaleca się wykonać dwa razy w odstępie od 14 do 21 dni. Najważniejsze jest to, że wykorzystywane w zwalczaniu pluskiew środki są bezpieczne dla ludzi i dzieci, a także przyjazne dla zwierząt. Podczas przeprowadzania zabiegu przez specjalistów nie możesz przebywać w mieszkaniu, ale spokojnie możesz do niego wrócić po 2 godzinach od przeprowadzenia dezynsekcji.