Pompa ciepła. Dlaczego jest lepsza od tradycyjnego kopciucha?
- 208 Views
- Adam Koziej
- 16 lipca 2023
- Budownictwo
Nie tylko wciąż rosnące ceny paliw stałych stanowią niewątpliwą przewagę nowoczesnych, energooszczędnych i przede wszystkim – tanich w eksploatacji – źródeł ciepła czerpiących z sił natury, jakimi są pompy ciepła. Sprawdź, co zyskasz wybierając pompę ciepła w zamian za przestarzałego kopciucha!
Wsparcie i dofinansowania
Pompa ciepła sama w sobie stanowi zdecydowanie opłacalną inwestycję. Koszty inwestycyjne w porównaniu do zakupu kotła wraz z koniecznością budowy i wyposażenia kotłowni są niższe. Z kosztów należy również odliczyć komin – jaki nie musi stawiany być do obsługi pompy ciepła – koszty rozprowadzenia drogich instalacji czy miejsca na składowanie opału. Co więcej, pompy ciepła dostępne na www.esoleo.pl są promowane jako ekologiczne i zeroemisyjne – co przekłada się na ogromne wsparcie finansowe i administracyjne w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła lub wyposażania w pompę nowej nieruchomości. Na zakup i montaż urządzenia uzyskać można dofinansowanie, które przekroczyć może nawet ponad połowę inwestycji – co zdecydowanie przyspieszy, i tak bardzo szybką, amortyzację inwestycji.
Niższe koszty eksploatacyjne
Pompa ciepła nie wymaga od nas częstych konserwacji czy zakupu paliwa, by sprawnie ogrzewać nasz dom. Jedynym kosztem, jaki ponosi jej użytkownik, jest zakup energii elektrycznej, niezbędnej do pracy urządzenia. Dostępne na https://www.esoleo.pl pompy ciepła nie pobierają jednak energii przez cały czas. Oczywiście, niezbędnym jest, by pompa była przyłączona do sieci nieprzerwanie – wymagają tego względy związane z utrzymywaniem przez nią gotowości i wykonywana automatycznej konserwacji. Niemniej jednak pamiętać należy, że urządzenia działa jedynie, gdy występuje taka konieczność – warunki pogodowe w Polsce nie wymagają, by pracowała nieprzerwanie. Koszty eksploatacji pompy ciepła szacowane są zatem na około 2000 złotych – w przypadku domu o powierzchni około 100 m2.
Zerowa emisja spalin!
Pompa ciepła nie generuje sama w sobie dwutlenku węgla, popiołu, dymu i innych szkodliwych dla środowiska substancji – w jej wnętrzu nie zachodzą bowiem procesy spalania. Ich używanie pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o przeszło 20%, w porównaniu do kotłów gazowych, w odniesieniu do tradycyjnych kopciuchów zasilanych węglem, drewnem czy pelletem – emisja ta jest wręcz nieporównywalna. Dodatkowo, jeśli pompa zasilana jest z użyciem paneli fotowoltaicznych lub innych źródeł energii odnawialnych – nie generuje do otoczenia żadnych substancji uznawanych za szkodliwe tak zdrowiu ludzkiemu, jak i środowisku naturalnemu.
Całkowita bezobsługowość
W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców na paliwa stałe, pompa ciepła nie wymaga od nas żadnego działania – jest to urządzenie, które po pierwszym uruchomieniu i dostrojeniu do obiektu i preferencji użytkowników, samodzielnie dopasowuje ilość wytwarzanej energii cieplnej tak, by zachować komfort termiczny we wnętrzach i idealną temperaturę ciepłej wody użytkowej. Z pompą ciepła nie musisz już dbać o dostawy węgla, drewna czy pelletu, nie musisz martwić się ani o ich ceny, ani o jakość surowca, nie musisz również na bieżąco podkładać do pieca czy uzupełniać podajnika.
Idealne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej
Pompa ciepła to urządzenie zasilane energią elektryczną. Część jej przeciwników z pewnością podniosłaby w tym miejscu argument znacznego wzrostu cen prądu na przestrzeni ostatnich lat. Fakt takiego sposobu zasilania może być jednak zaletą – z uwagi na coraz częściej instalowaną fotowoltaikę w domach, koszt ogrzewania może niemal całkowicie pokryty zostać z energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, co czyni ją niemal bezkosztowym źródłem ciepła dla domu czy firmy.
Pompa ciepła to niewątpliwie korzystniejsze źródło ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych kopciuchów. Dodatkowym atutem pompy ciepła jest jej wartość dla potencjalnego klienta. Nieruchomość, której źródłem ciepła jest energooszczędna pompa, to niewątpliwa jego zaleta – każdy marzy bowiem o całkowicie bezobsługowym i tanim ogrzewaniu w swoim domu.