Pompa głębinowa do domku jednorodzinnego
- 41 Views
- Adam Koziej
- 30 listopada 2020
- Budownictwo
Kiedy na działce nie ma możliwości podłączenia do miejskiego wodociągu, należy samodzielnie zadbać o dostęp do wody. Najlepszym sposobem jest budowa własnej studni oraz montaż pompy głębinowej, która zapewni wydajną i bezpieczną dostawę wody pitnej do domu. Jest jednak jeden warunek. Pompa głębinowa powinna być dostosowana do warunków panujących w studni oraz do zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym.
Kiedy sięgnąć po pompę głębinową?
Konieczność zastosowania tego typu urządzenia powstaje wówczas, gdy poziom warstwy wodonośnej w studni znajduje się poniżej 8 metrów. Pompy głębinowe montuje się bezpośrednio w studniach, w warstwie wodonośnej gruntu. Choć ich montaż wydaje się dość skomplikowany, taka lokalizacja pozwala na niemal całkowitą eliminację hałasu podczas pracy urządzenia.
Rodzaje pomp głębinowych
Pompy głębinowe zawsze należy dobierać do rodzaju studni oraz parametrów całej instalacji wodociągowej. Szczególnie ważne jest maksymalne zapotrzebowanie na wodę oraz minimalna wymagana wartość ciśnienia.
- pompy głębinowe do studni kopanych
W standardowych pompach głębinowych efekt chłodzenia uzyskuje się w wyniku przepływu wody wzdłuż pracującego silnika. Jeśli średnica studni kopanej nie przekracza 200 mm, instalując pompę nie trzeba stosować rury osłonowej, która umożliwia chłodzenie. Jest to konieczne tylko w przypadku studni o znacznie większych średnicach. Dobierając pompę do studni kopanej warto zwrócić uwagę czy producent wyposażył ją w zabezpieczenia przed tzw. pracą na sucho.
- pompy głębinowe do studni wierconych
W przypadku studni wierconej czyli głębinowej, szczególnie istotna jest średnica rury, w której docelowo będzie zainstalowana pompa. Najbardziej uniwersalnym przekrojem rury jest wartość 125 mm i warto o tym pamiętać już na etapie projektowania własnego ujęcia wody. Choć pompy głębinowe charakteryzują się różnorodnymi średnicami obwodów zewnętrznych, wartość ta przeważnie rośnie wraz z maksymalną wydajnością urządzenia.
Czynniki, które warto brać pod uwagę wybierając pompę głębinową
Prawidłowy dobór urządzenia pompującego wcale nie jest łatwy. Istnieje kilka czynników, które warunkują efektywną i energooszczędną pracę tego urządzenia. Warto przy tym skorzystać z fachowych obliczeń, a ponadto wziąć pod uwagę m.in.:
- rodzaj planowanej studni,
- średnicę oraz głębokość wykonanego odwiertu;
- głębokość do lustra warstwy wodonośnej;
- odległość studni od domu;
- wysokość budynku;
- przeznaczenie wody;
- ilość osób, które będą korzystały z wody.
Wysokość budynku, a także jego oddalenie od studni czy też głębokość lustra wody wywierają decydujący wpływ na ciśnienie, które powinna wytwarzać pompa głębinowa, nie powodując przy tym zbyt dużych wahań tego parametru. Warto zatem rozważyć pompy głębinowe wyposażone w przetwornicę częstotliwości. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność montażu wielkich zbiorników ciśnieniowych oraz zapewnia stałe ciśnienie w instalacji.