Projektowanie wnętrz Kraków: urządzamy mieszkanie typu loft
- 300 Views
- Adam Koziej
- 15 lipca 2023
- Wnętrza
Mieszkanie typu loft nie jest dla każdego. Nie każdy będzie dobrze się czuł w surowych, postindustrialnych pomieszczeniach. Takie lokale są doceniane zazwyczaj przez ludzi młodych i odważnych, ceniących sobie dużą przestrzeń. Jak urządzić komfortowy lokal mieszkalny w tym stylu? – Projektant wnętrz z firmy Mist Architects doradza
Mieszkanie typu loft – charakterystyka
Historia mieszkań typu loft zaczyna się w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo lokale tego typu zamieszkiwały osoby, które zostały do tego zmuszone przez kryzys. Jako przestrzenie mieszkalne adaptowano opuszczone magazyny, fabryki, hale i inne pustostany. Miejsca takie posiadały wysokie sufity, ogromne okna i surowe ściany. Nie było w ich nic z tradycyjnego, przytulnego domu.
Warto zdawać sobie sprawę, że mieszkanie typu loft możemy stworzyć nawet, gdy nie dysponujemy budynkiem opuszczonej fabryki (można je urządzić nawet w bloku). W polskich warunkach spotyka się przede wszystkim lokale typu soft loft, które są jedynie inspirowane amerykańskim stylem.
Co składa się na styl loft?
Na ścianach w mieszkaniach typu loft bardzo często możemy spotkać surową cegłę. Jeżeli nie mamy lokalu z surowymi ścianami lub mieszkamy w bloku z wielkiej płyty, możemy zdecydować się na imitację cegły na ścianie. Cegła nie musi pokrywać wszystkich ścian w mieszkaniu. Może znajdować się tylko w niektórych miejscach, na przykład w okolicach telewizora, wokół kominka czy nad blatem kuchennym.
Innym ważnym elementem jest surowy beton na podłodze, metalowe meble i dodatki czy przesuwane drzwi (betonową podłogę możemy przykryć dywanem).
Meble w mieszkaniach typu loft
Meble we wnętrzach typu loft mają nawiązywać do surowego stylu, a z drugiej strony być funkcjonalne. Świetnie sprawdzą się metalowe regały na książki. Znakomitym wyborem mogą okazać się meble, na których widać wyraźne ślady eksploatacji (mogą być to na przykład meble zakupione na targu staroci za niewielką kwotę). Jeżeli nie posiadamy starych mebli, możemy celowo je postarzyć.
Warto zainwestować w stolik o metalowym, drewnianym lub szklanym blacie (koniecznie na metalowych nóżkach). Do mieszkania typu loft znakomicie pasują krzesła typu hokery.
Optyczne powiększenie mieszkania
Styl loft kojarzy się z dużą przestrzenią. Natomiast w wielu polskich mieszkaniach jej brakuje. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające na optyczne powiększenie wnętrza. Zależy nam na uzyskaniu efektu pomieszczenia chłodnego, dlatego powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie bieli i szarości (jeżeli nie chcemy rezygnować z kolorów – zdecydujmy się na żywe, intensywne barwy, ale tylko w niektórych miejscach – nie powinny one dominować). Innym niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie mieszkania jest pozostawienie nieosłoniętych okien. Zrezygnujmy z zasłon, żaluzji i rolet. Jeżeli cierpimy z powodu braku prywatności, możemy przykleić na szybach specjalną folię typ lustro weneckie. Dzięki niej będziemy widzieć wszystko co się dzieje na zewnątrz, nie ograniczymy też dostępu światła do mieszkania. Z drugiej strony osoby z zewnątrz pragnące do nas zajrzeć będą widziały tylko własne odbicie.
W mieszkaniu dobrze jest zawiesić kilka dużych luster bez ram.
Oświetlenie w mieszkaniu typu loft
Ważnym elementem mieszkania typu loft jest oświetlenie. Powinno być ono surowe, nawiązujące do starych fabryk. W miejscu takim będą się prezentować ciekawie metalowe lampy (zarówno wiszące, stojące, jak i boczne). Dobrym wyborem będą również garażowe włączniki do światła. Pamiętajmy, żeby nie poprzestawać na jednym źródle światła, gdyż mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne.