Przekładnie planetarne – dlaczego pełnią tak ważną rolę w wielu maszynach?
- 658 Views
- Adam Koziej
- 5 sierpnia 2021
- Budownictwo
Przemysł nieustannie rozwija się dzięki rozmaitym nowinkom technologicznym. Pozwalają one usprawniać procesy produkcyjne, co przekłada się na szybszą i tańszą produkcję. Wpływ na to ma wiele części i komponentów. Należą do nich także przekładnie planetarne.
Przekładnie planetarne – na czym polega ich innowacyjność?
Elementy te należą obecnie do jednych z najbardziej popularnych typów przekładni zębatych. Ich innowacyjność polega na możliwości przemieszczania się osi obrotu dla co najmniej jednego koła zębatego. Dlatego właśnie nazwą nawiązują do dobrze nam znanego układu słonecznego. Przekładnia składa się z kół głównych i planetarnych. Te ostatnie są zamontowane na jarzmie, a ich ilość zależy od potrzeb konstrukcyjnych. Taka budowa przekładni pozwala przenosić moc na wiele sposobów, uzyskując przy tym aż trzy różne wartości przełożenia. Dzięki temu radzą sobie z przenoszeniem mocy z silników o bardzo dużej mocy. Stąd właśnie bierze się ich szerokie zastosowanie.
Przekładnie planetarne – w jakich branżach znajdują zastosowanie?
Ta szeroka funkcjonalność sprawia, że obecnie montuje się je w przeróżnych maszynach i urządzeniach. Sprawdzają się nawet tam, gdzie potrzebna jest duża moc obrotowa przy jednoczesnych małych gabarytach napędu. Przekładnie planetarne wykorzystuje się w takich maszynach jak lokomotywy, turbiny, okręty, pojazdy budowlane czy specjalnego przeznaczenia. Montuje się je również w obrabiarkach. Tego rodzaju rozwiązania oferuje wiele polskich firm. Oferty liderów w tej dziedzinie bez problemu znajdziemy w internecie. Wystarczy kliknąć chociażby w ten link https://motovario.com.pl/. Na rynku są obecnie dostępne zarówno przekładnie planetarne osiowe, jak i kątowe. Wszystko po to, by jak najbardziej spełnić oczekiwania konstruktorów. Polskie firmy posiadają także własne centra montażu, co zapewnia wysoką jakość oferowanych rozwiązań. Z przekładni planetarnych korzysta wiele branż. Zaliczymy do nich m.in. transport czy przemysł spożywczy. Taka różnorodność tylko podkreśla funkcjonalność oraz niezbędność takich przekładni.