Wędzarnie elektryczne – czy warto?
- 653 Views
- Adam Koziej
- 17 września 2021
- Usługi
Wędzarnie elektryczne zautomatyzowały procesy wędzenia i zwolniły pasjonatów tej profesji z wielu obowiązków. Dzięki zaawansowanej automatyzacji możemy ustawić wiele procesów, które same będą się odbywały w odpowiedniej kolejności bez konieczności ingerencji. Wędzenie jest procesem dość skomplikowanym i wymaga wielu prób zanim dojdziemy do perfekcji. Wszystkie aspekty procesu wymagają kontroli i umiejętnej obsługi.
Czym różnią się wędzarnie tradycyjne od elektrycznych?
Wędzarnie służą nam przede wszystkim do przygotowywania różnego rodzaju potraw o specyficznym, lekko przydymionym aromacie i intensywnym smaku. Dla wielu ludzi jest to również hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Właśnie dlatego większość pasjonatów domowego wędzenia może uznać, że automatyzacja całego procesu za pomocą wędzarni elektrycznej pozbawi ich radości wynikających z ręcznego wykonywania pewnych czynności podczas wędzenia.
Dzięki wędzarni elektrycznej możemy za pomocą systemu ustawić kolejność oraz czas czynności, które zachodzą w procesie wędzenia. Tym samym osoba nadzorująca proces nie musi w nim brać czynnego udziału, ponieważ jej rola kończy się na umieszczeniu potrawy w wędzarni.
Działanie wędzarni tradycyjnej
Wędzarnia tradycyjna to nic innego jak wyodrębnione palenisko, na którym za pomocą drewna jako materiału dającego energię cieplną, możemy obrobić daną potrawę. Dym, który wydobywa się podczas spalania drewna przenika do komory, w której znajduje się mięso lub inny materiał spożywczy. Dym okadza go zarówno swoim aromatem, jak i temperaturą, dzięki czemu danie nabiera wyjątkowego smaku i aromatu.
W tradycyjnej wędzarni temperatura, jaką osiąga komora oraz palone drewno jest zależna od ilości materiału grzewczego i intensywności płomienia. Trudno jest utrzymać stałą temperaturę i wyśrodkować ją tak aby była idealnie dostosowana do żywności. Bez względu na to czy użyjemy wędzarni tradycyjnej czy elektrycznej smak pozostanie bardzo zbliżony, ponieważ źródło dymu to w obydwu przypadkach naturalne drewno.
Działanie wędzarni elektrycznej
Wędzarnia elektryczna to konstrukcja zautomatyzowana, która nie wymaga tradycyjnego sposobu pozyskiwania energii, jakim jest spalanie pewnych surowców. Jednym z elementów urządzenia jest generator dymu, który dzięki zrębkom drewna tlącym się w komorze tworzy dym okadzający materiał spożywczy umieszczony w wędzarni.
W elektrycznej wędzarni możemy manewrować temperaturą powietrza dzięki grzałce oraz termostatowi. Odpowiednie ich ustawienie pozwala na zachowanie stałej, optymalnej temperatury dobranej do odpowiedniego rodzaju wędzenia oraz użytych materiałów spożywczych. Atutem jest to, że nie musimy pilnować zmian temperatury, ponieważ bez naszej ingerencji w ustawienia mechanizmu na pewno się ona nie zmieni. Dym generowany przez wędzarnię elektryczną pochodzi z prawdziwego spalania drewna, dlatego smak nie będzie się różnił od tego wygenerowanego przez wędzarnię tradycyjną.
Bardzo istotnym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę jest radość z wędzenia. wędzarnia elektryczna wymaga zdecydowanie mniej zaangażowania hobbysty niż tradycyjna, jednak nie należy stwierdzać, że będzie przynosiło mu to mniej radości.
Wędzarnie elektryczne Borniak
Firma Borniak cieszy się zaufaniem i dobrymi opiniami klientów na rynku elektrycznych wędzarni. Produkty te są solidnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Wędzarnie Borniak gwarantują prostą, w pełni zautomatyzowana obsługę procesu wędzenie żywności, dzięki czemu możemy uzyskać dobry rezultat wędzenia oszczędzając czas, który poświęciliśmy wcześniej na pilnowanie paleniska.
Automatyzacja procesu wędzenia sprawiła, że jest ono dużo łatwiejsze i nie trzeba wielokrotnie trenować całego procesu, aby z powodzeniem coś uwędzić. Firma oferuje także kompleksowe serwisy oraz możliwość nabycia części zamiennych. Wędzarnie elektryczne Borniak, w które zaopatrzyć można się np. poprzez stronę https://swojskiwyrob.pl/72-wedzarnie-borniak, dają gwarancję solidnego wykonania i satysfakcji z użytkowania.