Wentylacja w bloku – popularne problemy i ich rozwiązania
- 584 Views
- Adam Koziej
- 27 lipca 2023
- Budownictwo
Cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami a otoczeniem – również w budynkach wielorodzinnych – jest niezbędna dla zachowania jego odpowiednich parametrów – zawartości tlenu, zniwelowania nadmiaru wilgoci, eliminacji z pomieszczeń zanieczyszczeń czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Bez sprawnie działającej wentylacji budynki narażone są na powstawanie zawilgoceń i pleśni, a użytkownicy – na alergie i podrażnienia.
Wentylacja w bloku – jak działa?
Wentylacja w bloku jest dość skomplikowanym systemem, który dodatkowo – z uwagi na ogromną zazwyczaj przestrzeń, jaką obejmuje i dużą liczbę mniej lub bardziej świadomych jej istnienia i funkcjonalności użytkowników – napotyka na wiele przeszkód. W blokach wielorodzinnych spotykane są zarówno dawne systemy wentylacji grawitacyjnej, jak i systemy wentylacji mechanicznej, które oferuje rekuperacja Szczecin. Zarówno pierwszy, jak i drugi system wymagają, aby mieszkańcy bloków działali zgodnie z wytycznymi – wówczas nie powinny pojawiać się większe problemy eksploatacyjne z wymianą powietrza.
Przyczyny nieprawidłowego działania wentylacji w bloku
Systemy wentylacji opierają się na układzie kanałów wentylacyjnych, wspomaganych przez odpowiednie instalacje lub urządzenia – jak rekuperacja z Ventido.pl. Nie zawsze jednak jest tak, że układ wszystkich elementów, jakie mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wentylacji, jest idealny. Wystarczy wspomnieć o niewielkich odchyleniach kanałów wentylacyjnych, czy ich nieodpowiedniej wentylacji – wówczas musimy liczyć się z powstawaniem szumów w wentylacji czy przenoszeniem dźwięków po całym pionie przyłączonym do jednego głównego kanału wentylacyjnego. Niejednokrotnie, podczas wznoszenia obiektów przypadkowo lub z oszczędności, kanały są niezgodnie ze sztuką instalowane, prowadzone są w nich inne instalacje. Również wszechobecna w dzisiejszych czasach termomodernizacja obiektów może niekorzystnie wpływać na wydolność wentylacji, która projektowana była w odniesieniu do uprzedniego projektu.
Ludzki czynnik powodujący nieprawidłowości
Nieprawidłowości w wentylacji – w tym za duży przewiew lub przeciągi – są często problematyczne dla mieszkańców, którzy nieudolnie próbują je zlikwidować, zakrywając kratki wentylacyjne czy skręcając anemostaty nawiewne. Często również doszczelniają okna lub wymieniają je na okna o najwyższym stopniu szczelności– co jest niezwykle niekorzystnym działaniem w przypadku wentylacji grawitacyjnej, uniemożliwiającym wymianę powietrza z otoczeniem. W kuchniach i łazienkach montowane są systemy mechanicznych wyciągów, które przyłączane są do systemów wentylacji wspólnej – przenosząc wszystkie wychwycone cząsteczki do pozostałych mieszkań.
Jak sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo?
Jeśli wentylacja stwarza problemy, widać to niemal od razu. I to nie tylko naocznie. Brak dostępu do świeżego powietrza powoduje bowiem znaczne pogorszenie się nie tylko komfortu życia, ale również zauważalny spadek energii, bóle głowy, nadmierną senność czy zmęczenia bez powodu. Niedziałająca prawidłowo wentylacja z czasem powodować będzie podrażnienia błon śluzowych, nawracające choroby górnych dróg oddechowych, a u alergików – zwiększone natężenie symptomów chorobowych. W pomieszczeniach o słabej wentylacji – w szczególności w zacienionych miejscach i w narożnikach – powstawać zaczną zawilgocenia, z czasem pokrywające się pleśnią i grzybem. Pomocnym w zdiagnozowaniu problemów z wentylacją będzie test kartki papieru i weryfikacja jej zachowania po przyłożeniu do kratki wentylacyjnej.
Jak poradzić sobie z niewydolną wentylacją?
Przy zbyt słabej wentylacji należy zwrócić uwagę na możliwość swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami – w szczególności na obecność podcięć lub odpowiednich otworów przelotowych w drzwiach. Jeśli nie stwierdzimy nieprawidłowości, kratki wentylacyjne w mieszkaniu są zamontowane, nieprzesłonięte i wyczyszczone, jedynym wyjściem jest wystąpienie do zarządcy nieruchomości o wykonanie sprawdzenia i konserwacji przewodów wentylacyjnych przez kominiarza.
Wentylacja w domu wielorodzinnym i zachowanie jej prawidłowego działania przez długie lata to temat złożony i skomplikowany – wymaga bowiem współdziałania całej społeczności danego bloku oraz współpracy z jego zarządcą. Warto jednak zadbać o optymalny przepływ powietrza przez wentylację – w trosce o zdrowie nasze i naszego domu.