Domy segmentowe- czym są i jak się je wznosi?
- 451 Views
- Adam Koziej
- 27 sierpnia 2023
- Budownictwo
Domy systemowe lub też domy segmentowe- to bez wątpienia jedna z najnowocześniejszych technologii budowania, z jaką obecnie można się spotkać. Technologia ta dopiero zyskuje w naszym kraju na popularności, podobnie zresztą jak budownictwo szkieletowe. W innych krajach- nawet tych, w których panuje srogi klimat- jest już wykorzystywana na dużą skalę.
Czym są domy segmentowe? Najprościej mówiąc, domy segmentowe to budynki, które są w całości wykonywane z prefabrykowanych elementów. Proces budowania oznacza natomiast ich składanie w całość na miejscu budowy. To, jak szybko będzie mógł powstać budynek w dużej mierze zależy od tego, jak duże segmenty zostaną w całości wykonane w fabryce. Niektóre elementy prefabrykowane mogą zawierać już nawet wmontowane okna, co znacząco przyspiesza późniejsze prace w terenie. Bardzo często za segmenty są uznawane prefabrykowane elementy ścienne i stropowe. Prefabrykaty muszą ściśle odpowiadać wytycznym projektowym. Wszystko zależy więc od wybranego przez inwestora projektu architektonicznego.
Co wpływa na koszt takiego domu?
Przyjmuje się, że zarówno domy szkieletowe jak i te wykonywane z prefabrykatów są mniej kosztowne od domów murowanych. Ich koszt zależy jednak co najmniej od kilku czynników:
- Ważną zmienna jest wielkość inwestycji, założony projekt domu i jego metraż, a także oczekiwany poziom wykończenia budynku.
- Materiały, jakie zostaną użyte do budowy- bardziej energooszczędne rozwiązania będą droższe, co doskonale obrazuje chociażby rozpiętość cen różnego rodzaju systemów okiennych.
- Koszty związane z przygotowaniem konkretnego terenu pod budowę.
- Koszty związane z zatrudnieniem wykonawcy. Jedną z bardziej doświadczonych ekip budowlanych są specjaliści z drewdom.com. Od lat wykonują projekty zarówno jeśli chodzi o domy szkieletowe jak i systemowe.
- Dostawa instalacji oraz koszt uzyskania wszystkich pozwoleń. Ceny mogą być różne w zależności od tego, w jakim regionie kraju się budujemy.
Największe zalety domów prefabrykowanych
Dwie największe zalety takiej zabudowy są tak naprawdę wspólne zarówno dla zabudowy szkieletowej jak i dla domów systemowych. Mowa tutaj oczywiście o niższych kosztach budowy, a także o krótkim czasie realizacji całego projektu. Nie trzeba też kurczowo trzymać się terminu letniego na wznoszenie inwestycji ze względu na niewielka ilość prac mokrych, co daje dużą elastyczność inwestorowi.
Warto także wspomnieć o tym, że domy segmentowe mają bardzo dobrą izolację termiczną, która pozwala na niskie koszty utrzymania budynku nawet podczas srogich zim. Podążanie za wytycznymi, co do wykonywania elementów ocieplenia budynku pozwala uzyskać współczynniki przenikania ciepła na naprawdę bardzo dobrym poziomie.
W przypadku domów systemowych z prefabrykatów można również mówić o bardzo dobrej izolacji akustycznej. Domy te można też w dość prosty sposób modyfikować w przyszłości, ale i rozbudowywać według własnych potrzeb. Precyzyjny sposób wytwarzania prefabrykatów z najwyższej klasy surowców gwarantuje wytrzymałość konstrukcji na lata. Pod kątem wytrzymałości domy prefabrykowane w niczym nie ustępują budynkom murowanym. Tym samym, technologia ta jest jak najbardziej konkurencyjna w stosunku do technologii murowanej.