Agregat prądotwórczy – jak dobrać jego moc i podłączyć?
- 918 Views
- Adam Koziej
- 14 marca 2022
- Budownictwo
Mieszkam w okolicy, w której często zdarzają się kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu. Jest to bardzo uciążliwe i zakłóca pracę w gospodarstwie domowym. Chciałbym kupić agregat prądotwórczy, aby zasilać najważniejsze urządzenia. Jak wybrać moc generatora i podłączyć go?
Agregat prądotwórczy to zestaw wyposażony w silnik spalinowy, który napędza prądnicę prądu przemiennego. W zależności od mocy generatora można stosować silniki benzynowe dwu- i czterosuwowe. Większe urządzenia mogą również wykorzystywać silniki wysokoprężne. Generator może wytwarzać prąd jednofazowy o parametrach znamionowych 230 V 50Hz lub trójfazowy 3×400 V 50Hz.
Moc generatora wyrażana jest w woltoamperach VA i kVA. Jest to tzw. moc pozorna lub mierzona. Jest ona wyrażana w woltoamperach VA lub kVA. Jednak pobór prądu przez silniki i inne obciążenia przewodzące powoduje zmniejszenie mocy o 20-40%. Wybierając generator, należy wziąć pod uwagę dodatkową moc wymaganą do jego uruchomienia. Jest to 3-4 razy więcej niż w przypadku normalnej pracy. Generator powinien zapewnić wystarczającą moc do zasilania pompy, kotła grzewczego, lodówki i podstawowego oświetlenia. Jeśli potrzebujesz zasilać więcej odbiorników, np. pompę zestawu hydroforowego, musisz kupić agregat o mocy 2-3 kVA. Warto zainwestować w agregat prądotwórczy z układem stabilizacji napięcia AVR. Pozwoli to na bezpieczną pracę sprzętu elektronicznego (komputery, telewizory).
Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Dowiedz sie więcej na https://elektronarzedziaopinie.pl/agregat-pradotworczy-wybieramy-najlepszy-model_vdlt.a
Najpopularniejsze przenośne agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane do tzw. zasilania autonomicznego. Pozwala to na bezpośrednie podłączenie odbiorników za pomocą przedłużacza, bez konieczności układania w domu instalacji elektrycznej. Jest to rozwiązanie mało praktyczne i pozwala na włączenie tylko dwóch urządzeń jednocześnie. Dostosowanie instalacji domowej do pracy w połączeniu z generatorem należy zlecić wykwalifikowanemu elektrykowi. Skonfiguruje on obwody i zabezpieczy przed przerwami w dostawie prądu. Podstawowym elementem takiego układu jest wyłącznik dwupozycyjny, który przełącza zasilanie z sieci na „agregat”. Można go zamontować, np. w rozdzielnicy. Zabezpiecza on przed awarią agregatu podczas przywracania zasilania sieciowego. Chroni również osobę pracującą przy nieczynnym zasilaniu przed porażeniem prądem z agregatu. Obwody jednofazowe w instalacjach domowych są zwykle zasilane z różnych faz. Można je jednak „zmostkować”, stosując jednofazowe zasilanie z agregatu. Pozwala to na oświetlenie całego budynku.
Zasilanie awaryjne można włączyć przez przekręcenie wyłącznika i uruchomienie agregatu. Jeżeli nie został utworzony oddzielny obwód, konieczne jest wyłączenie wszystkich odbiorników, które nie są przeznaczone do zasilania awaryjnego. Możliwe jest również automatyczne włączanie zasilania awaryjnego, co pozwala na uruchomienie wszystkich urządzeń elektrycznych. Do tego celu potrzebny jest agregat prądotwórczy wyposażony w rozrusznik elektryczny oraz samoczynny wyłącznik zasilania agregatu, znany również jako SZR (zwany też skrótem ATS).