Co jeść zmagając się z cukrzycą i jak komponować swoje posiłki?
- 556 Views
- Adam Koziej
- 16 listopada 2022
- Pomysły
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Choruje na nią co raz więcej osób, dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci, często pacjenci nie mają świadomości, że to właśnie ona jest przyczyną złego samopoczucia. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych prowadząc do zaburzenia pracy innych narządów w ciele człowieka: oczu, nerek, układu nerwowego i krwionośnego, jest też przyczyna nadwagi. Do jej głównych objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty możemy zaliczyć suchość w ustach, brak energii, przewlekłe zmęczenie, uczucie głodu, drażliwość, zaburzenia wzroku, suchą skórę skłonną do rogowaceń czy trudności w gojeniu się ran. W zależności od tego z jakim rodzajem cukrzycy przyszło lub przyjdzie nam się mierzyć stosuje się różne metody leczenia, jedna z nich nie ulega zmianie: jest to zdrowa dieta, bogata w witaminy, minerały, zdrowe węglowodany i zdrowe tłuszcze.
Jakie są założenia diety cukrzycowej?
Dieta cukrzycowa ma za zadanie zredukować masę ciała i pozwolić utrzymać ją na odpowiednim poziomie likwidując nadwagę czy otyłość. Zrzucenie nadliczbowych kilogramów poprawia tolerancję glukozy, obniża stężenie insuliny we krwi, zmniejsza ilość organicznych związków chemicznych w organizmie – trójglicerydów, zmniejsza stężenie cholesterolu frakcji LDL, a zwiększa stężenie cholesterolu frakcji HDL. Dietą jesteśmy również w stanie kontrolować ciśnienie tętnicze i gospodarkę lipidową. Dobrze skomponowana dieta i przestrzeganie jej zasad daje możliwość nie tylko utraty zbędnych kilogramów, ale poprawia samopoczucie i pozwala kontrolować nieprawidłowości, jakie powoduje choroba.
Dieta cukrzycowa – jadłospis
Białe pieczywo i inne produkty z mąki pszennej, słodycze (batony, cukierki, żelki, ciastka itp.), słodzone napoje, nektary owocowe, alkohol, w szczególności piwo, słodkie drinki i wina słodkie i półsłodkie – to produkty, których nie zakłada dieta cukrzycowa. Jadłospis obfituje w zdrowe węglowodany, zdrowe tłuszcze, warzywa i niektóre owoce przy czym, ważny jest rozkład procentowy w przygotowywanych w ciągu doby daniach:
- Węglowodany nie powinny przekraczać 45% dobowego zapotrzebowania na energię
- Białko powinno być na poziomie 15% – 20% energii pochodzącej z przygotowywanych posiłków
- Tłuszcze powinny wynosić od 30% do 35% i powinny być to głównie tłuszcze nienasycone
- Witamina D3 – suplementacja w przypadku cukrzycy powinna być standardem włączonym do diety
Do produktów, które są mile widziane w jadłospisie diety cukrzycowej możemy zaliczyć między innymi: warzywa strączkowe, chude sery, jogurty naturalne, ryby gotowane lub pieczone, oleje roślinne, jabłka, gruszki, czereśnie, cytrusy, owoce jagodowe, brzoskwinie, śliwki. Dieta cukrzycowa zakłada również spożywanie chudego, białego mięsa, np. królika, kurczaka czy indyka, jednak im więcej warzyw znajdzie się w diecie, tym lepiej dla zmagającego się z cukrzycą pacjenta.
Dieta cukrzycowa nie jest trudna w przygotowaniu, ale obarczona wieloma wykluczeniami. Trzeba nauczyć się jeść zdrowo, zachowywać odpowiednie proporcje, zwracać uwagę na kalorie i pamiętać o tym, co w przypadku tego schorzenia szkodzi. Jeżeli do tej pory nasz jadłospis pozostawiał wiele do życzenia, nie mamy pomysłu jak z dozwolonych produktów skomponować posiłki i czy na pewno robimy to dobrze, warto skorzystać z diety pudełkowej. Może być to świetny start do rozpoczęcia zdrowej diety, utraty kilogramów, diety wspomagającej walkę z chorobą i nauka przygotowywania i komponowanie posiłków zgodnie z potrzebami chorego.