Co jest lepsze: wanna czy prysznic?
- 623 Views
- Adam Koziej
- 15 marca 2022
- Pomysły
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie małej łazienki z prysznicem w jednej części domu lub mieszkania, a drugiej łazienki z wanną przy głównej sypialni. Wszystkie potrzeby zostaną zaspokojone, a wszelkie wątpliwości znikną. Taki komfort nie zawsze jest możliwy ze względu na wielkość mieszkania lub domu. Jesteśmy tu po to, aby pomóc tym, którzy muszą dokonać wyboru między tymi dwoma rozwiązaniami. Oto nasza analiza zalet i wad.
Prysznic. Może to być tradycyjna kabina prysznicowa, z brodzikiem przy ścianie, lub wolnostojąca z przesuwanymi lub otwieranymi drzwiami. Możesz też mieć kabinę typu walk-in. Nie wymaga ona montażu odpływu w podłodze. Kabina może być kwadratowa, prostokątna lub owalna. Można mieć kabinę małą lub dużą. Wszystko zależy od wielkości łazienki. Ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób łazienka będzie otwierana – musisz mieć możliwość łatwego wchodzenia i wychodzenia. W branży łazienkowej jest wiele opcji, które będą odpowiadać Twoim potrzebom.
Wanna. Nie musi zajmować całej łazienki. Istnieje wiele opcji rozmiarów i kształtów. Możesz wybierać spośród wanien prostokątnych lub narożnych. Możesz wyposażyć je w systemy masażu, które pozwolą Ci się zrelaksować i cieszyć się tym, co najlepsze z obu światów.
Zalety prysznica, a zalety wanny – co jest lepszym wyborem?
Zużycie wody – Zakładając, że prysznic trwa nie dłużej niż 5 minut (a jest to minimalny czas, jaki powinien trwać, aby był tańszy finansowo), prysznic jest o połowę tańszy od wanny pod względem zużycia wody. Jest to znacząca różnica. Na przykład, jeśli weźmiemy pod uwagę 4 gospodarstwa domowe, oszczędności mogą stanowić ogromną różnicę finansową. Należy jednak pamiętać, że obliczenia te zakładają 5-minutowy prysznic. Koszty wzrosną, jeśli proces ten zostanie wydłużony – co, jak wynika z badań, jest bardzo częste. Drugim, ale nie mniej ważnym kryterium jest ekologia. Szybki prysznic oszczędza wodę, którą należy oszczędzać. Tu pojawia się ten sam problem – oszczędność jest tylko wtedy, gdy prysznic trwa krócej niż 5 minut. Trudno jest przechylić szalę, bo wszystko zależy od przyzwyczajeń. Będziemy dalej rysować. Współczynnik proporcji między wanną a prysznicem wynosi 0:0.
Zużycie czasu – szybki i orzeźwiający prysznic zajmuje znacznie mniej czasu niż kąpiel w wannie. Można na to wpłynąć, czekając, aż wanna napełni się wodą, lub nie czekając, aż woda spłynie, by opłukać wannę. Zwycięzcą jest prysznic – 1 do 0.
Wymagana przestrzeń – Jeśli masz małą łazienkę, prysznic przewyższy wannę pod względem wielkości. Można znaleźć kabiny o niewielkich rozmiarach, które zmieszczą się nawet w najmniejszych łazienkach. Wydaje się, że nie ma potrzeby przeprowadzania dłuższej analizy. Prysznic – wanna – 0 do 2 dla prysznica.
Badania wykazały, że kąpiel pod prysznicem zapewnia większą higienę. Mydło i brud są spłukiwane do odpływu, w przeciwieństwie do wanny, gdzie trzeba moczyć się w pianie z mydła, a brud jest spłukiwany. Prysznic jest zdecydowanie lepszy niż prysznic w wannie – 0 do 3 dla prysznica.
Relaks, książka, a potem leżenie. Dla wielu osób wieczorna kąpiel to rytuał relaksacyjny. Trudno porównywać z tym szybką kąpiel. To nie musi być problem, jeśli wolisz prysznic od długiego moczenia się w wannie. Dajemy wannie punkt, zasłużyła na to. Prysznic – wanna – od 1 do 3.
Małe spa w domu – możesz używać olejków i balsamów, gdy moczysz się w wannie. Możesz też używać płatków kosmetycznych, olejków i soli relaksujących. Maseczki można nakładać na każdą część ciała, a w wannie można wykonać więcej zabiegów upiększających niż pod prysznicem. Prysznic prowadzi w potyczce między wanną a prysznicem tylko jednym punktem – 2:3.
Wygoda dla dzieci: Kabina może być wykorzystana do kąpieli dziecka. Można w niej umieścić mniejszą wanienkę lub wykorzystać ją jako miniwannę dla malucha. Prysznice nie są jednak najlepszym rozwiązaniem do kąpieli dziecka. Wanna ma dodatkową zaletę: dziecko może się w niej później bawić, co jest lepszym rozwiązaniem niż mała kabina. Wanna otrzymuje dodatkowy punkt. Wynik jest równy, wanna – prysznic 3:3.
To chyba wszystko, co się liczy. Mamy remis, ale brakuje zwycięskiego argumentu. Musimy znaleźć sposób, aby doszli do porozumienia. Czy to możliwe? Tak!
Sprawdź: Uszczelnianie fug pod prysznicem – dowiedz się więcej na https://saniform.com.pl/porady-dotyczace-uszczelniania-linii-fug-pod-prysznicem_znsf.a
Wanna i prysznic w jednym
Stojąc na środku pokoju, możesz skorzystać z jednego z wielu udogodnień. Głęboka, zamknięta kabina prysznicowa, w której można usiąść. Może nie jest to najlepsza opcja dla wanny, ale stanowi dobry substytut. Można też zdecydować się na dużą kabinę prysznicową z siedziskiem, która pozwala się zrelaksować i zaczerpnąć ciepłej deszczówki.
Wannę można również przykryć parawanem. Parawany mogą być wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego i mogą mieć różne formy – pełne, składane, panelowe, harmonijkowe. Wanna może być wtedy używana jako kabina, a użytkownik decyduje, kiedy korzysta z wanny, a kiedy z prysznica.