Co oprócz płyt gipsowo-kartonowych, będzie niezbędne do wykonania suchej zabudowy?
- 1936 Views
- Adam Koziej
- 13 maja 2020
- Usługi
Oprócz płyt gipsowo-kartonowych do wykonania suchej zabudowy potrzebne (niezbędne) będą nam następujące produkty: taśmy i siatki do wzmacniania, wkręty, ruszt z profili oraz masy szpachlowe. Oto co należy o nich wiedzieć:
1). Masy do szpachlowania – należy wiedzieć, że do wyboru mamy masy wypełniające, nadające odpowiednią wytrzymałość połączeniu krawędzi płyt oraz masy wykończeniowe do wygładzania ich powierzchni. Dostępne są także masy uniwersalne. Zarówno masy wypełniające, jak i wykończeniowe możemy zakupić w postaci proszku do samodzielnego przygotowania lub gotowych już preparatów. Ponadto do wyboru mamy też masy szpachlowe wzmacniane dodatkami.
2). Profile metalowe – należy wiedzieć, że decydują o stabilności, wytrzymałości i kształcie zabudowy. Profile wytwarzane są z blachy stalowej, która pokryta jest warstwą cynku w ilości przynajmniej 100 g/m2). Warto wiedzieć, że grubość blachy wynosi 0, 6 mm, chociaż czasem stosuje się i grubsze. Obecnie do sprzedaży są także dopuszczane profile wykonane z blachy o grubości 0, 55 mm. Do produkcji profili stosuje się blachy ryflowane oraz gładkie. Te pierwsze są sztywniejsze i mniej podatne na odkształcenia. Warto dodać, że dodatkowo wzdłuż profili wykonanych zarówno z blachy gładkiej, jak i ryflowanej są tłoczenia, które gwarantują ich usztywnienie.
3). Taśmy oraz siatki do wzmacniania – należy wiedzieć, że spoiny między płytami wzmacnia się flizeliną, taśmą papierową, siatką samoprzylepną lub taśmą wykonaną z tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że taśma z włókna szklanego o szerokości 50 mm jest najprostsza w obróbce. Na czym polega jej montaż?
Jej montaż polega na nałożeniu cienkiej warstwy masy szpachlowej, przyklejeniu taśmy i pokryciu jej klejoną warstwą masy z jednoczesnym jej wygładzaniem. Nie nadaje się na narożniki. Obecnie jest ona także dostępna w wersji samoprzylepnej. Natomiast taśma z tworzywa sztucznego jest nieco szersza niż (taśma papierowa i taśma z włókna szklanego) i ma 57 mm. Należy wiedzieć, że po obu stronach ma wklejone włókna z PVC. Prosto się ją obrabia. Nadaje się do łączenia krawędzi płyt oraz narożników. Znów taśma papierowa o szerokości 50 mm jest trudna w obróbce, ale za to wytrzymała. Obecnie oferowana jest też w wersji ze wzmocnieniami z aluminiowych pasków.