Części do trampolin ogrodowych – które zużywają się najszybciej?
- 1444 Views
- Adam Koziej
- 25 lutego 2022
- Ogród
Prawidłowo używane trampoliny ogrodowe służą przez wiele sezonów. Jednak niektóre elementy batutów zużywają się szybciej lub są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. O jakich częściach do trampolin mowa? I czy w razie zauważenia śladów zużycia albo zniszczeń można takie akcesoria gdzieś dokupić?
Jak skonstruowane są trampoliny ogrodowe?
Standardowo trampoliny ogrodowe zbudowane są ze stelaża, maty do skakania, siatki ochronnej, słupków oraz sprężyn i nakładanej na nie osłony. W zestawie z trampoliną często znajduje się wyprofilowana drabinka. Opcjonalnie dostępne są kotwy służące do przytwierdzania sprzętu do podłoża, klucz do naciągania sprężyn oraz siatka dolna, która zapobiega wchodzeniu pod matę. Warto zaopatrzyć się także w pokrowiec.
Które części trampolin ogrodowych zużywają się najszybciej?
Najbardziej narażona na uszkodzenia i zużycie jest mata do skakania. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy nie używamy trampoliny w sposób prawidłowy, np. przekraczamy dopuszczalne obciążenie, skaczemy w butach, nosimy biżuterię itd. Na obniżenie żywotności maty mogą także wpływać niekorzystne warunki pogodowe. Mata ciągle wystawiona na intensywne opady deszczu czy silne słońce będzie powoli niszczeć.
Kolejnym elementem, który z czasem może wymagać wymiany, jest osłona sprężyn. To specjalny pokrowiec, który skutecznie chroni wszystkie osoby korzystające z trampoliny. Dodatkowo zabezpiecza sprężyny przed niszczeniem. Stosunkowo często wymieniane są również same sprężyny.
Część, która nie tyle ulega naturalnemu zużyciu, ile jest dość mocno narażona na uszkodzenia, to siatka ochronna. Chroni ona skaczących przed wypadnięciem z maty podczas akrobacji. Chociaż producenci trampolin zewnętrznych wyraźnie zakazują skakania na siatkę, to użytkownicy często zahaczają o nią rękami lub nogami. Zwłaszcza w trakcie energicznej dziecięcej zabawy. Wówczas powstać mogą rozdarcia. Narażony na uszkodzenia jest także system zamykania wejścia, który stanowi integralną część siatki.
Czy można kupić siatkę do trampoliny i inne akcesoria?
Na szczęście siatkę i inne części do trampolin możemy kupić niezależnie od samego batutu – w dowolnym czasie. Dzięki temu zużycie czy przypadkowe uszkodzenie nawet kluczowych elementów nie musi kończyć się zakupem nowego sprzętu. Części zamienne i akcesoria oferuje praktycznie każdy producent trampolin zewnętrznych. W asortymencie polskiego producenta Dollo znajdziemy zarówno trampoliny ogrodowe, jak i same siatki, sprężyny, osłony i maty.
Zakup siatki do trampoliny będzie nas czekać także w sytuacji, gdy planujemy wkopać trampolinę w ziemię. Specjalne modele ziemne rzadko posiadają siatkę zabezpieczającą w komplecie. I chociaż mata znajduje się na równi z gruntem lub nieco ponad jego poziomem, to ryzyko wyskoczenia poza jej obręb nie znika. Dlatego dzieci koniecznie powinny skakać na trampolinie ogrodowej z siatką – najlepiej mocowaną wewnętrznie. Siatka musi pasować do średnicy trampoliny i ilości słupków. Im większa średnica batutu, tym wyższa powinna być siatka.
Jak wydłużyć żywotność trampolin ogrodowych?
Nawet najdroższe trampoliny ogrodowe nie są niezniszczalne. Dla zapewnienia żywotności zgodnej z potencjałem i obietnicami producenta, sprzęt trzeba zabezpieczać pokrowcem. Najlepiej, jeśli użyjemy dedykowanej osłony. Zakładajmy pokrowiec podczas brzydkiej pogody oraz w dni, w które nie skaczemy na batucie. Na zimę zawsze demontujemy i chowamy w bezpieczne miejsce podatne na uszkodzenia elementy. Natomiast pozostawiony w ogrodzie stalowy stelaż okrywamy pokrowcem. W sezonie pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu kondycji konstrukcji i poszczególnych części trampoliny.