Elastyczny kamień do aranżacji wnętrz
- 603 Views
- Adam Koziej
- 18 stycznia 2022
- Budownictwo
Stwierdzenie elastyczny kamień przeczy samo sobie. Kamień zdecydowanie kojarzy nam się z czymś solidnym i wytrzymałym. Elastyczność w żadnym wypadku nie jest jego cechą. A jednak! Dzisiejsza technologia sprawia, że mamy do czynienia z produktami wykonanymi z kamienia, których przeznaczenie jeszcze kilka dekad temu nie śniło się naszym przodkom.
Fornir kamienny
Gdybyśmy chcieli zdefiniować pojęcie fornir kamienny, to z pewnością należałoby porównać ten materiał do tapety. Posiadają bowiem wiele cech wspólnych, takich jak elastyczność, unikalne wzory i kolory, lekkość oraz możliwość zastosowania produktu bezpośrednio do dekoracji ścian. W odróżnieniu od tradycyjnej tapety, fornir kamienny charakteryzuje duża wytrzymałość na zarysowania i nacięcia, wszak został wykonany z kamienia. W związku z tym chętnie wykorzystywany jest w miejscach o dużym natężeniu użytkowania, jak chociażby przedpokoje czy hole. To w tych pomieszczeniach ściany najczęściej ulegają zabrudzeniom i wymagają częstszego malowania.
Reasumując, fornir kamienny to cienka warstwa naturalnego kamienia naniesiona na nośnik, który wzmocniony jest zazwyczaj włóknem szklanym lub bawełną. Cechuje go unikalność oraz bardzo duża wytrzymałość, zważywszy, że ma zaledwie 1 5 mm grubości.
Zalety z zastosowania forniru kamiennego
Zalety forniru kamiennego można mnożyć. Do niezaprzeczalnych należy wspomniana już przez nas elastyczność, którą można uzyskać poprzez podgrzanie materiału. Żaden inny produkt nie jest tak elastyczność, a w dodatku wytrzymały. Fantastycznie sprawdza się pracach wykończeniowych. Klienci cenią fornir kamienny ze względu na jego naturalny wygląd i niebanalne wzory malowane przez samą naturę. Unikalność barw i faktur pozwala na wyczarowanie z tego materiału wiele niezwykłych aranżacji, zwłaszcza, gdy zależy nam na podkreśleniu konkretnej ściany w pomieszczeniu lub zaaranżowaniu wnętrza, które będzie współgrało z przyrodą. Ponadto fornir kamienny jest niezwykle lekkim materiałem, więc nie musimy obawiać się, że ściany wykonane z karton-gipsu nie utrzymają tego typu stylizacji. Niech Was nie zwiedzie lekkość tego produktu, ponieważ jest to bardzo trwały materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się jako wykończenie zewnętrznej elewacji budynku, a także ogrodzeń. Jednak największym atutem forniru kamiennego jest cena samego produktu. Jest ona znacznie niższa, niż koszt płyt kamiennych, a efekt finalny, jaki jesteśmy w stanie uzyskać, jest porównywalny. Koszt forniru kamiennego oscyluje w kosztach tradycyjnych płytek ceramicznych, co sprawia, że fornir znacznie chętniej jest wykorzystywany do aranżacji ścian. Za wyborem forniru kamiennego przemawia także łatwa obróbka podczas montażu.
Zastosowanie forniru kamiennego
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, fornir kamienny to materiał, który można wykorzystać do aranżacji ścian, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz tworząc wyjątkowe kreacje. Przy pomocy forniru możemy zaaranżować całe pomieszczenie lub zdecydować się na uwypuklenie jednej ze ścian lub jej części. Pomogą nam w tym forniry kamienne dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, a także fornir z efektem 3D.
Zalety forniru docenią ekskluzywne salony stylizacji włosów, gabinety SPA, kluby, a więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na stworzeniu ciepłej, przytulnej atmosfery, która będzie nacechowana elegancją i luksusem. Sprawdzi się w aranżacji przestrzeni biurowych oraz w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka czy toaleta. W użyciu forniru ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Co więcej, nie trzeba go wykorzystać jedynie na powierzchniach pionowych. Sprawdzi się także w roli wykładziny podłogowej oraz jako okładzina kominka. Osoby, które zajmują się renowacją mebli, docenią fornir kamienny w procesie odnowy mebli. Że względu na swoją elastyczność może być wykorzystywany na różnych powierzchniach, nawet, gdy mamy do czynienia z łukami. Więcej informacji na temat wielkości arkuszy oraz produktów katalogowych znajdziecie na stronie producenta.