Jak położyć gładzie na ścianach w 4 krokach?
- 863 Views
- Adam Koziej
- 5 maja 2022
- Budownictwo
Jak położyć gładzie na ścianach w 4 krokach?
W oczach osoby niedoświadczonej stosowanie gładzi na ścianach często kojarzy się ze żmudną i brudzącą pracą. Dla kogoś, kto stosował już taką formę wykończenia ścian będzie to prosta robota. Jeżeli pierwszy raz będziesz gładził ściany masą gipsową, to z pomocą tego artykułu wykonanie wszystkich kroków stanie się dla Ciebie bardziej oczywiste. Zrozumiesz, w jakim celu warto zaplanować nasze prace oraz dlaczego organizacja pracy jest tak ważna.
Zorganizowanie niezbędnych narzędzi i uporządkowanie stanowiska pracy
Naszą pracę powinniśmy zacząć od zorganizowania koniecznych narzędzi. Ze względu, że bardzo często mamy do wygładzenia duże powierzchnie ścian, warto kupić narzędzia, które mają wygodne uchwyty lub rączki. Zwiększenie wygody wpłynie pozytywnie na czas i komfort naszej pracy. Dzięki ergonomii nie będziemy się tak męczyć oraz unikniemy niepotrzebnych odcisków.
Narzędzia, które będziemy potrzebować do gruntowania:
- Zmiotka i szufelka lub odkurzacz
- Wałek i pędzel
- Kuweta malarska
Narzędzia potrzebne do szpachlowania:
- Wiadro
- Szpachelka i paca do gładzi
- Szpachelka kątowa
- Siatka pod gładź lub flizelina
Narzędzia potrzebne do szlifowania:
- Papier ścierny lub siatka ścierna
- Paca do szlifowania
- Gąbki ścierne
- Mocne oświetlenie
Możemy również zastosować szlifierkę do gipsu, dzięki której przyśpieszymy naszą pracę, a samo szlifowanie odbędzie się bez fruwającego kurzu.
Przygotowanie ściany pod gładź
Przed gipsowaniem ścian należy je dokładnie wyczyścić np. z tapet, czy kurzu. Następnym krokiem będzie dokładne zagruntowanie powierzchni roboczej. Ważne jest zmoczenie wszystkich ubytków oraz pęknięć w ścianach. Po odczekaniu doby możemy uzupełnić ubytki. Większe dziury powinniśmy załatać masą tynkową. Pęknięcia w ścianach możemy zabezpieczyć siatką lub flizeliną. Dopiero tak przygotowane ściany są gotowe na pierwsze warstwy gipsu.
Nakładanie gładzi (opisać metody wałek, paca lub maszynowe)
Masy szpachlowe możemy nakładać trzema metodami. Najbardziej popularną i zarazem tradycyjną metodą jest gipsowanie za pomocą pacy. Zabieg polega na nałożeniu na pacę materiału i rozcieraniu go na ścianie, w taki sposób, żeby powstała dość gładka i jednolita powierzchnia.
Kolejną z metod jest nakładanie specjalnej masy na ścianę za pomocą wałka. Staje się ona coraz bardziej popularna. Po nałożeniu gipsu na ścianę zaciera się go szeroką pacą, do utworzenia równej struktury.
Ostatnia z metod jest bardzo podobna do poprzedniej, jednak zamiast wałka możemy użyć agregatu do gładzi.
Szlifowanie gładzi – jak metodę wybrać
Podczas wyboru gładzi mamy możliwość zakupu specjalnej gładzi do szlifowania na mokro oraz na tej sucho. Szlifowanie gładzi na mokro, odbywa się krótko po nałożeniu masy na ścianę przy pomocy gąbki lub pędzla. Technika ta jest trudniejsza i jeżeli nie mamy w niej doświadczenia, możemy sobie dołożyć większą ilość pracy.
W przypadku szlifowania na sucho musimy zaczekać, aż gładź dobrze wyschnie. Dopiero wtedy możemy wziąć narzędzie do szlifowania i zacząć usuwać nierówności.
Co wybrać szlifierkę do gładzi czy szlifowanie ręczne
Szlifowanie ręczne wiązać się będzie z gromadzeniem dużej ilości pyłu. Kurz będzie zarówno na powierzchniach płaskich, jak i w powietrzu. Dlatego najlepszym wyborem jest użycie dedykowanej szlifierki do gładzi oraz odkurzacza przemysłowego. Przy wyborze takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego parametry. Prędkość obrotów wpłynie na szybkość szlifowania. Ciekawym rozwiązaniem jest też teleskopowy uchwyt, dzięki któremu sięgniemy do sufitu bezpośrednio z podłogi. Takie rozwiązanie ma np. żyrafa Stanley. Często przy szlifierkach do gipsu dodawane są różnych rozmiarów przejściówki, które mogą nam się przydać.
Jak szlifować gładź przy pomocy szlifierki do gipsu
Szlifierkę do gładzi wystarczy podłączyć do zasilania i odkurzacza, a następnie przyłożyć talerz obrotowy z papierem lub siatką do ściany. Naciskając przycisk umiejscowiony na uchwycie, wprowadzimy talerz w ruch. Kluczowe przy prowadzeniu szlifierki jest utrzymanie równego tempa przesuwania po powierzchni, żeby nie powstały dodatkowe nierówności. Pracę powinniśmy wykonywać przy ostrym świetle. Są jednak urządzenia wyposażone we własne źródło światła jak np. żyrafa Stanley. Dzięki temu będziemy prowadzić swobodnie szlifierkę do gipsu na bieżąco, dostrzegając rysy oraz nierówności.