Jak wybrać odpowiednie otwornice do gresu?
- 1337 Views
- Adam Koziej
- 17 sierpnia 2021
- Budownictwo
Otwornice do gresu to części, które bardzo trudno dobrać odpowiednio do sposobu wykonywania pracy oraz twardości materiału, który musimy obrobić. Jeżeli zależy nam na precyzyjnych odwiertach musimy pamiętać, że składa się na nie wiele czynników. Oprócz odpowiednio dobranego, najlepiej diamentowego wiertła lub koronki musimy wybrać odpowiedni sposób pracy oraz moc i obroty narzędzi, których do tego użyjemy. Wiele osób zabierających się do wiercenia w gresie nie przykłada wagi do tworzywa z jakiego została wyprodukowana otwornica, zapominając jak ważne jest to w późniejszej jakości odwiertu.
Na co powinnyśmy zwracać uwagę wybierając otwornice do gresu?
Gres to materiał, który cechuje się wysoką trwałością, twardością i jest bardzo mocny i trudny w obróbce. Jest odporny na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia, dlatego otwornice do gresu powinny być wykonane z takiego materiału, który zdoła się przez niego przewiercić i wykonać precyzyjny, równy otwór. Najlepszym wyborem będą wiertła lub koronki diamentowe, które cechują się wysoką precyzja pracy oraz trwałością.
Mimo, że gres jest bardzo twardy, jest również narażony na pęknięcia, jeżeli będziemy używać nieodpowiednich narzędzi do wykonania odwiertów. Diamentowe otwornice do gresu cechują się delikatnością i jednocześnie precyzją i trwałością, dlatego są bardzo bezpieczne dla tego typu materiałów.
Wykonując pracę na pewno chcemy, aby była wykonana dokładne i nie trzeba było jej poprawiać. Właśnie dlatego warto stawiać na profesjonalne, przeznaczone specjalnie do gresu otwornice diamentowe, które zapewnią nam równe krawędzie w wykonanych przez nas otworach. Precyzyjnie wykonany otwór minimalizuje również ryzyko pęknięcia płytki gresowej. Wiertła diamentowe są bardzo trwałe, jednak przy wysokich obrotach mają tendencję do mocnego nagrzewania się. Aby uniknąć takich problemów warto postawić na otwornice olejowe, które dzięki wypływającemu podczas wiercenia olejowi ochładzają nasze wiertło i wydłużają jego trwałość i żywotność.
Otwornice diamentowe przeznaczone są do wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych prac odwiertowych wykonywanych w gresie i radzą sobie z nimi najlepiej. Można wybrać także otwornice glazurnicze, które przystosowane są do pracy z twardym i mocnym materiałem stawiającym opór. Otwornice do gresu dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego należy wybrać odpowiednie i proporcjonalne do wielkości i grubości płytki wiertło lub koronkę.
Jak wykonać otwór w płytce gresowej? Wybieramy otwornice do gresu
Wycinanie jakichkolwiek otworów czy wzorów w gresie to ogromne wyzwanie nawet dla zaprawionych w boju robotników. Do takiego zadania należy się odpowiednio przygotować i przede wszystkim zakupić odpowiedni sprzęt w postaci wiertła diamentowego lub glazurniczego, które umożliwi precyzyjne cięcie w materiale. Najlepszym sprzętem do wycinanie otworów będą diamentowe otwornice do gresu. Doskonale nadają się one również do pracy z elektronarzędziami, takimi jak specjalne wkrętarki oraz szlifierki kątowe.
Istnieją dwa sposoby wykonywania otworów w płytkach gresowych. Można robić to na sucho lub na mokro w zależności od preferencji pracy oraz używanego sprzętu i oczekiwanego efektu. Odpowiednio dobrana metoda pracy zapobiegnie również uszkodzeniom płytek w postaci pęknięć, ale także pozwoli na wykonanie precyzyjnych i równych otworów.
Praca wykonywana w gresie na sucho daje naprawdę szybki efekt. Musimy jednak pamiętać, że należy używać do niej narzędzi pracujących na wysokich obrotach, ponieważ zapewniają one lepszą precyzję. Najbardziej wytrzymałe otwornice do gresu jakie możemy otrzymać zapewniają nam długą żywotność i praktycznie całkowity brak możliwości stępienia wiertła. Najnowszej generacji diamentowe wiertła zapewniają również czystość pracy oraz odpowiednie chłodzenie wiertła poprzez dodatki substancji chłodzących. Jedyne co zostaje nam do posprzątania to pył będący produktem z wykonanych odwiertów.
W przypadku pracy z wiertłami na mokro musimy mieć stały dostęp do wody, którą będziemy nawilżać wierconą powierzchnię. Zapewni nam to dużo czystszą pracę bez unoszącego się wszędzie pyłu. Woda może jednak mieszać się z pyłem, dlatego pozostanie po niej nieprzyjemny bałagan, który również trzeba będzie usunąć.