Jak zabrać się do fugowania kostki?
- 895 Views
- Adam Koziej
- 15 października 2020
- Budownictwo
Jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniami, które pozwolą na fugowanie kostki, to doskonale się składa. Jesteśmy w stanie pomóc Ci w znalezieniu najlepszych rozwiązań dla Twojej kostki brukowej. W trakcie naszego najnowszego artykułu dowiesz się o najlepszych i najbardziej promowanych sposobach na fugowanie kostki brukowej. Oprócz tego sprawdzimy, na czym tak naprawdę polega to zadanie. Mamy nadzieję, że znajdziesz szereg przydatnych informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć temat i doprowadzić do postępów w rozpoczętych lub rozpoczynanych pracach.
Na czym polega fugowanie kostki?
Fugowanie kostki to nic innego, jak uzupełnienie szczelin pomiędzy kostkami na wybranej nawierzchni. W przypadku wybrania fug możemy liczyć na długotrwały efekt i wypełnienie szczelin na zasadzie klina. Wykonanie fug pozwala na stworzenie jednolitej przestrzeni na wybranej przez nas nawierzchni.
Skorzystanie z możliwości fugowania jest znacznie częściej polecane, niż stosowanie uzupełniania szczelin pomiędzy kostkami przy pomocy piasku. Tworzenie klina gwarantuje brak możliwości przemieszczania się kostki i w ten sposób nie musimy obawiać się o problem z uszkodzeniem krawędzi nawierzchni. Istnieje wiele metod, które pozwalają na wypełnienie wolnych przestrzeni. Niemniej jednak to właśnie zastosowanie fugowania kostki za pomocą żywicznych fug, jest tym najbardziej pożądanym, najbardziej trwałym i pozwalającym na uzyskanie najlepszych walorów estetycznych. W trakcie wykonywania fugowania bardzo ważne pozostaje użycie odpowiedniej zaprawy. W ten sposób możemy liczyć na uzyskanie pewności, że mamy do czynienia z materiałem, który gwarantuje dużą odporność na wahania temperatury i wilgoci oraz pozwala na uzyskanie wysokiej elastyczności. Na rynku dostępne są trzy rodzaje fug żywicznych różniących się od siebie grubością uziarnienia oraz chemią użytą do jej produkcji. Fuga o najgrubszym uziarnieniu, przeznaczona jest do szerokich spoin, które najczęściej można spotkać w nawierzchniach wykonanych z kostki granitowej i kamienia polnego. Produkt o uziarnieniu drobnym, ale o wysokiej wytrzymałości na ściskanie, doskonale nadaje się do aplikacji w przestrzeniach betonowej kostki brukowej, zwanej potocznie 'kostką typu polbruk’. Trzecim rodzajem fugi żywicznej jest produkt charakteryzujący się najwyższą elastycznością, kosztem wytrzymałości na ściskanie – fuga ta przeznaczona jest do płyt tarasowych o dużych formatach z tendencją do klawiszowania. Ostatecznie wybór odpowiedniej fugi do naszej nawierzchni, warto skonsultować ze specjalistą w punkcie sprzedaży – specjalistyczną wiedzę w tej kwestii można z powodzeniem uzyskać w sklepie Zafuguj.pl
Czy wykorzystanie piasku to dobry wybór?
Wykorzystanie piasku gwarantuje krótkotrwały efekt, który niestety będzie konieczny do powtórzenia. Nawierzchnia tego typu nie pozwala na uzyskanie trwałych walorów estetycznych i użytkowych, a proces ten nie eliminuje ryzyka powstania chwastów, trawy i mchu w szczelinach. Ich usunięcie może być bardzo pracochłonne i zająć nam więcej czasu, niż jednorazowe fugowanie kostki brukowej. Ponadto nawierzchnia z kostki brukowej czy płyt tarasowych, która została zaspoinowana piaskiem, jest znacznie trudniejsza w utrzymaniu czystości. Podczas mycia kostki brukowej, piasek znajdujący się w fugach, wypłukuje się pod wpływem wysokiego ciśnienia wody.