Jaki kolor do sypialni?
- 3508 Views
- Adam Koziej
- 5 maja 2020
- Wnętrza
Aranżowanie wnętrza sypialni nie może się obejść bez wyboru koloru ścian. Kierujemy się tu wieloma aspektami, od aktualnych trendów stylizacji wnętrz, do naśladowania efektu kolorystycznego w sypialniach, które widzieliśmy u rodziny czy u znajomych. Kolor ma wpływ na funkcjonowanie człowieka. Tak twierdzą specjaliści badający to zagadnienie. Wydaje się, że szczególnie istotne zatem powinno być przemyślenie sobie koloru ścian w naszej sypialni. To tam, odpoczywamy, śpimy, regenerujemy nasze siły. Zatem o co chodzi z tym kolorem?
Dużą pomocą dla chcących nieco odmienić kolorystykę sypialni są katalogi wnętrz. Zdjęcie to z pewnością nie to samo co wrażenie realnego wnętrza. Może jednak nakreślić pewne wyobrażenie, które otworzy nas na przeróżne warianty kolorystyczne. Prawdopodobnie każdy z nas na takim wstępnym etapie doświadczył już pewnej harmonii, lub w wariancie negatywnym rozdźwięku jaki funduje nam nasza wrażliwość w konfrontacji z kolorem.
Przyjrzyjmy się wskazówkom i spostrzeżeniom jakie opisują specjaliści od wpływu koloru na człowieka i wpływu koloru ścian na nasze reakcje i nastrój. W przypadku sypialni to kluczowe. Tutaj chcemy przecież czuć się naprawdę komfortowo.
Specjaliści od projektowania wnętrz wskazują na pewne trendy. Kolor ścian sypialni jest często kolorem neutralnym. Mówimy tutaj o odcieniach beżu, brązu, matowych lub błyszczących kremowych barwach. Takie barwy mają tę zaletę, że mogą być z powodzeniem łączone z niemal każdym innym kolorem. Odcienie błękitu, zielni lub lawendy wyciszą wnętrze. I nas odpoczywających po ciężkim dniu pracy.
Do sypialni nie rekomenduje się odcieni szarości. Mogą one obniżać nastrój, przygnębiać.
Projektowanie kolorystyki sypialni musi uwzględniać opcje łączenia kolorów. W tym momencie mamy naprawdę spore pole do popisu. Purpura niekoniecznie sprawdzi się sama, ale w połączeniach łamiących ją nieco jak najbardziej. Ciekawe efekty uzyskamy, gdy połączymy barwy ciepłe, takie jak odcienie czerwonego wina, czy barwę złotą z kolorem morskim. Takie połączenia ożywiają wnętrze i sprawiają, że barwy ciężkie jak ciemna czerwień czy pomarańcz nie są zbyt przytłaczające. Eksperymentowanie może dawać naprawdę ciekawe efekty. Lekka szarość z delikatnym, przykurzonym różem uczyni wnętrze spokojnym i zharmonizowanym. Podobnie morska zieleń z delikatnym odcieniem cappuccino. Nie stosujmy czerwieni czy pomarańczu w małych pomieszczeniach, gdyż uczynią je optycznie jeszcze mniejszymi.
Dla podkreślenia koloru ścian możemy użyć różnych akcesoriów, jak np. ozdobne poduszki, kwiaty, być może akwarium. Sprawdzą się ozdobne krzesła, ramy. Ważne by kolor ścian uzupełniał się i harmonizował z resztą wystroju sypialni, z meblami, z dobranymi dodatkami. Należy zwrócić też uwagę by sama sypialnia nie odstawała stylem od reszty mieszkania. Chodzi raczej tutaj o wzajemne uzupełnianie się wystrojów pomieszczeń.
Na koniec dobra wiadomość dla tych z nas, którzy mają nieco ograniczony budżet lub tez nie planują dużych wydatków w zakresie malowania sypialni. Kolor biały sprawdzi się idealnie. Należy tylko uzupełnić dekorację wnętrza sypialni o barwy pastelowe. Dodadzą one radości i ożywią wnętrza.
Na pewno kolor ścian wnętrza oddziałuje na nas. Każdy z nas z pewnością doznał w życiu nieprzyjemnego czy wręcz odpychającego odczucia koloru wnętrza, które dla kogoś innego było prawdopodobnie przyjemnym odcieniem. Osobiste preferencje to naturalnie jeden z ważniejszych czynników by czuć się dobrze w naszej sypialni. Porady projektantów wnętrz są z pewnością cenne. Podparte wiedzą psychologiczną o wpływie koloru na nasz układ nerwowy, jakość snu czy warunki odpoczynku i regeneracji stanowią ważny krok na drodze do pięknej sypialni. Pierwszy krok należy do Ciebie. Jeśli decyzja o przemalowaniu lub zaprojektowaniu sypialni od nowa już u Ciebie zapadła, efekt będzie mniej niespodziewany, gdy zapoznasz się z poradami profesjonalistów i przetestujesz swoją własną reakcję na różne warianty kolorów i odcieni.