Koronka diamentowa do gresu – sposób na wiercenie bez ryzyka pęknięcia
- 1194 Views
- Adam Koziej
- 27 grudnia 2021
- Budownictwo
Jednym z najtrudniejszych zadań związanych z majsterkowaniem jest wiercenie w gresie porcelanowym. Znajomość odpowiednich narzędzi do pracy może oznaczać różnicę, jaka dzieli pełny sukces od rozbicia płytki. Przy wierceniu płytki porcelanowej ogromną różnicę stwarza rodzaj użytego wiertła. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie, a to zwykle wiąże się z koniecznością zakupu specjalnego wiertła diamentowego lub węglikowego. Zwykłe wiertło do kamienia lub płytek nie poradzi sobie z tego typu pracą.
Dla wielu początkujących wierteł pomysł zakupu wiertła diamentowego może wydawać się dziwny. Jednak ze względu na swoją trwałość materiały węglikowe i diamentowe są bardzo popularne w różnych narzędziach, w tym:
- Ostrza piły
- Ostrza tokarskie
- Ostrza routera
- Wiertła dentystyczne
Posiadanie wiertła o tych właściwościach pozwoli właścicielowi domu lub majstrowi na wiercenie w różnych twardych płytkach i powierzchniach. Do płytek porcelanowych zalecana jest specjalna koronka diamentowa do gresu. Ten rodzaj wiertła jest niezwykle twardy i jest w stanie przewiercić twardą płytkę porcelanową.
Koronka diamentowa do gresu, to właściwe narzędzie do pracy
Prace wiertnicze są bardziej skuteczne, gdy ich wykonanie planujesz z wyprzedzeniem. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu i pewnej ręki. Brak planowania i nieprzygotowanie może spowodować rozbicie płytki i duży kłopot. Aby przewiercić kafelek porcelanowy, potrzebne ci są:
Wiertło powinno być twardsze niż wiercona powierzchnia – co jest trudne w przypadku porcelany. Bardzo niewiele substancji jest twardszych. Zalecane wiertła to:
Wiertła diamentowe – diamenty, które są używane do ich budowy, są niezwykle twarde.
Wiertła z końcówkami z węglików spiekanych – węglik to mieszanka węgla i metalu, co czyni je niezwykle trwałymi.
Wiertarka z wyzwalaczem o zmiennej prędkości – taka wiertarka ze zmienną prędkością pozwala w razie potrzeby wiercić z małą prędkością.
Smar chłodzący – bez względu na rodzaj używanego wiertła, będzie ono bardzo gorące. Smar chłodzący, taki jak olej do cięcia lub nawet woda, pomoże schłodzić wiertło. Użyj gąbki lub sprayu do spryskiwania wierconej powierzchni wodą i zapewnij sobie pomoc drugiej osoby, która będzie gotowy do częstego używania wody.
Koronka diamentowa do gresu – równe otwory w twardych płytkach
Płytki porcelanowe i ceramiczne można znaleźć w całym domu, ale przede wszystkim w łazience i kuchni. Możliwe, że będziesz musiał wielokrotnie przewiercać kafelki, by zamontować coś na ścianie.
Oto instrukcja wiercenia w płytce porcelanowej krok po kroku – w roli głównej koronka diamentowa do gresu
Po zebraniu odpowiednich narzędzi kolejnym etapem prawidłowego wykonywania tej pracy jest wiedza, jak się do tego zabrać. Wielu doświadczonych rzemieślników dostarczyło wskazówek, jak sprawić, by wykonanie tego zadania przebiegło sprawnie. Aby przewiercić kafelek porcelanowy, zalecane są następujące kroki:
1. Wyraźnie zaznacz punkt wiercenia
Nałóż taśmę maskującą na płytkę i zaznacz miejsce, które chcesz wywiercić.
Taśma zapobiega ześlizgiwaniu się wiertła, a znak pomaga zachować dokładność podczas pracy z wiertłem.
2. Zacznij powoli
Używając zmiennej prędkości wiertła, zacznij od najwolniejszego ustawienia.
Nigdy nie wywieraj zbyt dużego nacisku – może to spowodować pęknięcie płytki.
Kluczem jest powolny, stały docisk przy niskiej prędkości wiercenia.
3. Schłodź wiertło
Co 15-30 sekund zanurz wiertło w oleju do cięcia lub spryskaj zimną wodą
Zapobiega to przegrzaniu i uszkodzeniu wiertła. Koronka diamentowa do gresu jest bardzo wrażliwa na przegrzanie.
Użyj szmatki, aby wytrzeć wiertło do czysta
4. Powtórz
Powtarzaj te kroki, aż przewiercisz kafelek porcelanowy.
Zbyt szybkie wiercenie w powierzchni może doprowadzić do rozbicia płytki i zrujnowania całej pracy. Stosowanie równomiernego nacisku i częste zatrzymywanie się w celu schłodzenia wiertła zapewni bardziej udaną pracę. Wszystkie wiertła nagrzewają się podczas użytkowania, ale jest to szczególnie widoczne w przypadku wierteł diamentowych i węglikowych przy wierceniu płytek gresowych. Ciepło wytwarzane w wyniku tarcia może być dość intensywne i wymagana jest ostrożność.
Dlatego nie wierć za szybko – wolne wiercenie jest sekretem sukcesu.
Nie używaj wiertarki udarowej – wiertarka udarowa porusza się szybko tam i z powrotem, podobnie jak młotek i gwóźdź. Ten rodzaj użytej siły z pewnością spowoduje pęknięcie płytki.
Zatrzymaj się, jeśli wiertło dymi lub jest czerwone – jest to znak ostrzegawczy, że tarcie i ciepło podczas wiercenia uszkadzają wiertło.
Nie próbuj używać zwykłego wiertła – nie będzie ono wystarczająco trwałe do pracy.
Nie rozpoczynaj pracy bez odpowiedniego zaplanowania – poświęć trochę czasu na przygotowanie, to się opłaci.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas pracy w pobliżu krawędzi płytki – jest ona szczególnie podatna na pękanie.