O czym trzeba pamiętać projektując Smart Home?
- 3474 Views
- Adam Koziej
- 6 maja 2020
- Budownictwo
O funkcjonalności domu myślimy wówczas, gdy budujemy lokum na całe życie. Okazuje się, że inteligentne technologie równie dobrze radzą sobie w mieszkaniach w bloku, a nawet kawalerkach. Z powodzeniem odnajdą się także w ogrodzie, na działce, czy tarasie lub garażu. Do stworzenia domowej automatyki wystarczy podstawowa wiedza z dziedziny elektroniki i odrobina inwencji. Nagroda za starania, to system, który upora się z naszymi rutynowymi czynnościami każdego dnia.
Aspektów jest wiele. Przede wszystkim przy projekcie należy określić budżet jaki chcesz przeznaczyć na Smart Home. Szerokie widełki cenowe sprawiają, że inteligentny dom łatwo dostosujesz do siebie. Przy większym nakładzie finansowym projekt i jego realizację warto zlecić wyspecjalizowanym firmom. Znacznie tańsze jest jednak wykonanie systemu bezprzewodowego własnym sumptem. Smart Home bez okablowania to połączenie modułów, czyli sterowników i czujników, które możesz kontrolować za pomocą aplikacji. To rozwiązanie redukuje koszty montażu systemu, jest bardziej uniwersalne i ogranicza ilość urządzeń do absolutnego minimum. Poza tym, można tworzyć ją stopniowo – element po elemencie.
Od czego zacząć?
Jeśli kwestie finansów masz już za sobą, pora przejść do analizy. Najważniejsze pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć brzmi – co inteligentny dom ma za ciebie robić? Być może chcesz, by system zraszał trawniki w ogrodzie, a może samo zdalne opuszczanie rolet będzie wystarczające. Koniecznie określ cele i zrób reasearch. Najlepiej jest znaleźć jednego producenta, który zaspokoi wszystkie twoje potrzeby. Wówczas za pomocą jednej aplikacji obsłużysz cały dom, zamiast przełączania się pomiędzy apkami. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie modułów, w łatwy sposób oszacujesz cenę projektu, licząc, że każdy z nich to koszt rzędu kilkuset złotych. Dodatkowo większość sterowników i czujników jest kompatybilna, co dodatkowo mnoży ich funkcje np. kiedy połączymy sterownik do okien z czujnikiem temperatur otrzymamy system automatycznego zamykania okien, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno (link do artykułu).
Przy doborze inteligentnego asortymentu pomyśl o swoim trybie życia, o tym kto będzie z niego korzystał i jak technologia będzie miała wpłynie na funkcjonowanie domowników. Być może rozwiązania producentów wcale nie będą potrzebne ani tobie, ani twojej rodzinie? Warto przefiltrować oferty pod kątem własnych potrzeb.
Tak samo ważne jest ustalenie priorytetów. Określ jaki system będzie dla optymalny. Być może to właśnie smart TV powinno być naszą “bazą dowodzenia”, bo większość czasu spędzasz przed telewizorem? Przy okazji zastanów się co jest dla ciebie wartością nadrzędną, jeśli jest to bezpieczeństwo postaw na zakup kamer i systemów przeciwdziałającym zagrożeniom. Gdy najbardziej cenisz komfort, to właśnie sterowanie domem z kanapy będzie najważniejsze. Jeśli chcesz, by sprzęt cię wyręczył, wtedy automatyka będzie twoim największym sprzymierzeńcem.
Jak zamontować Smart Home?
Zawsze możesz zdać się na fachowców. Jeśli jednak wybierzesz system modułowy warto skontaktować się z elektrykiem i zasięgnąć języka profesjonalisty. Zwłaszcza, jeśli w elektronice nie czujesz się najlepiej. Instalacja sterowników wymaga ingerencji w sieć elektryczną, a każdy moduł należy zainstalować poprzez wbudowanie go w przewody w puszce lub gniazdku. Zamów więc wszystkie potrzebne produkty. Po przeczytaniu specyfikacji produktów postępuj zgodnie z instrukcją i instaluj kolejne elementy według dołączonych schematów. Dobrze sporządzony projekt pozwoli na sprawne działanie i uniknięcie dodatkowej pracy, dlatego przed przystąpieniem do montażu sporządź plan działania. Jeśli zajdzie konieczność kucia ścian, warto o tym wiedzieć wcześniej.
Każdy projekt i każdy jest unikatowy i na dobrą sprawę trudno o konkretne wskazówki. Jesteśmy przekonani, że jeśli postawisz sobie pytania zawarte w tekście i odpowiesz na nie, wszystko przebiegnie pomyślnie.