Piaskowiec i jego zastosowanie w domu
- 645 Views
- Adam Koziej
- 29 września 2021
- Budownictwo
Piaskowiec to skała osadowa o strukturze drobnoziarnistej, która powstaje w wyniku zespolenia ziaren piasku. Nadaje się do wielu zastosowań i jest to wbrew obiegowym opiniom materiał mocny. Na przykład parametry techniczne piaskowca „Długopole” są zbliżone do parametrów granitów! Piaskowiec jest odporny na ścieranie czy na ucisk. Są to parametry, które pozwalają na stosowanie piaskowca „Długopole” jak tylko chcemy. Kamień można wypolerować na błysk, co jest jego kolejną wyjątkową cechą. Można go porównać do marmuru lub trawertynu.
Gdzie warto stosować piaskowiec „Długopole”?
Zastosowanie piaskowca w domu staje się coraz popularniejsze. Wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne oryginalny piaskowiec o niepowtarzalnej kolorystyce, wykorzystuje się np. do budowy schodów, co wprowadza do domu elegancki klimat. Piaskowiec nadaje się też do budowy ogrodzeń. Jego struktura posiada przebarwienia powstałe w sposób naturalny, dlatego każdy kawałek piaskowca jest inny, a zbudowane z niego ogrodzenie posiada unikalny kolor. Jest doskonałą propozycją do tworzenia dekoracji ogrodowych, chodników, ścieżek.
Wytrzymały piaskowiec, występuje w różnej postaci, można go szlifować, polerować i impregnować. Płyty piaskowca mogą być cięte lub łupane. Piaskowiec „Długopole”, może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków – jest uniwersalny. O jego licznych sposobach wykorzystania przeczytać można na stronie http://piasmar.com/. Tworzone z tego kamienia parapety czy blaty kuchenne i łazienkowe, to gwarancja użytkowania na lata. Unikalne wzory i kolory piaskowca powodują, że wykorzystany np. do elewacji budynku, nada mu jednocześnie elegancki i nowoczesny charakter.
Czym wyróżnia się piaskowiec?
Piaskowiec ma strukturę porowatą, jest elastyczny i łatwo się go obrabia, ponieważ jednak chłonie wodę, ważne jest zaimpregnowanie surowca, aby zabezpieczyć go przed wilgocią. Na rynku dostępne są produkty, które wzmacniają strukturę piaskowca, są to środki na bazie silikonu, chroniące powierzchnię. Piaskowiec cieszy się dużą popularnością, a częściowo przypisać należy to imponującej palecie barw, w jakiej występuje. Kolorystyka piaskowca przechodzi od białego, jasnożółtego, beżu, do mocniej żółtego i brązu. Pasma piaskowca ułożone są w różnych odcieniach i to właśnie jest jego charakterystyczną cechą.
To, co wyróżnia piaskowiec, to też jego cena. W porównaniu z innymi materiałami, nie jest wygórowana. Oczywiście zależy od wielu spraw – dostać można surowce o różnych cechach, różnej odporności na czynniki mechaniczne, nasiąkliwości czy stopniu obróbki. Wszystko to ma wpływ na cenę. Jeżeli jednak chcielibyśmy podać najniższą kwotę, którą trzeba dzisiaj zapłacić za piaskowiec naturalny jest to około 120 zł za metr kwadratowy. Cena taka dotyczy standardowej wielkości płytek, czyli 30 x 30 lub 30 x 60 cm i grubości 1,5 – 2 cm.