Piła formatowa do drewna oraz inne maszyny w technologii CNC
- 1375 Views
- Adam Koziej
- 5 września 2020
- Budownictwo
W każdym profesjonalnym zakładzie obróbki drewna znajdziemy zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia, które mają przyspieszyć i zmaksymalizować wydajność wszelkich prac związanych z produkcją. Jedną z maszyn, której zakup jest niezbędny to piła formatowa.
Technologia CNC
Maszyny CNC (Computerized Numerical Control) to specjalistyczne urządzenia sterowane numerycznie, które zostały wyprodukowane na podstawie zaawansowanych rozwiązań technicznych i cieszą się popularnością w dużych zakładach.
Technologia CNC pozwala na to, aby maszyny były obsługiwane za pomocą komputera, co skutkuje niezwykle szybką i precyzyjną obróbką.
Działanie piły formatowej do drewna
Profesjonalne piły formatowe do drewna przeznaczone do masowej produkcji mają wbudowane oprogramowanie komputerowe w technologii CNC, dzięki czemu ich praca może być zaprogramowana i pozostawiona na jakiś czas bez nadzoru operatora, co znacznie przyśpiesza proces produkcji i daje gwarancję wytworzenia kilkunastu identycznych elementów jednocześnie.
Piły formatowe do drewna oprócz sterowania numerycznego wyposażone są w system regulacji ustawiania kąta i wysokości tarczy, czytniki magnetyczne i specjalny stół formatowy, co umożliwia precyzyjne cięcie poprzeczne, ukośne i wzdłużne. Stoły pił formatowych od renomowanych producentów najczęściej wykonywane są z wytrzymałego aluminium, a elementy ruchome konstruowane są ze stali o wysokiej jakości. W zależności od konkretnego modelu, można je wykorzystać do cięcia materiałów drewnopodobnych.
Pozostałe maszyny CNC
Oprócz piły, która służy wstępnej obróbce, warto przyjrzeć się pozostałym maszynom niezbędnym do pracy z drewnem. One również zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i wydajności przeprowadzanych w zakładzie prac.
- Szlifierka do drewna: służą do wygładzenia struktury drewna i zabezpieczają jego powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi. Najpopularniejsze szlifierki taśmowe są przeznaczone do szlifowania krawędzi i dużych płaskich powierzchni.
- Tokarka: specjalistyczna maszyna, dzięki której mogą powstać skomplikowane, okrągłe elementy (np. gałka do mebli).
- Wiertarki, wyrówniarki i grubościówki: do precyzyjnej pracy najbardziej zaleca się użycie wiertarek poziomych do długich otworów, lub wiertarek kątowych, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na wiercenie otworów blisko narożników. Wyrówniarki i grubościówki służą do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp.