Pompy ciepła i ich rodzaje
- 342 Views
- Adam Koziej
- 20 lutego 2023
- Budownictwo
Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z naturalnych źródeł i przekazuje je do domowych pomieszczeń. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Co warto wiedzieć na ich temat?
Gruntowe pompy ciepła
Są to urządzenia, które najlepiej sprawdzają się w zimnych i umiarkowanych strefach klimatycznych. W roli dolnego źródła, pobierającego energię, występują umieszczone w gruncie kolektory. Cechują się one wydajnością nawet w bardzo niskich temperaturach oraz wysoką stabilnością pracy.
Pompy ciepła gruntowe można podzielić na dwa typy:
Pompy z kolektorami poziomymi – w ich przypadku cała instalacja umieszczona jest w gruncie na głębokości od 20 do 50 cm poniżej strefy jego zamarzania. Jako główną zaletę tego rozwiązania uznaje się stosunkowo niski koszt montażu. Trzeba jednak przygotować się, że kolektory poziome zajmują dość duży obszar działki.
Pompy z kolektorami pionowymi – rozwiązanie to kosztuje o wiele więcej niż kolektory poziome. Związane jest z bowiem z koniecznością wykonania bardzo głębokich odwiertów, na które trzeba uzyskać zezwolenie. Sondy pionowe posiadają jednak wiele zalet – gwarantują stabilną i wydajną pracę systemu nawet w czasie największych mrozów. Można je do tego stosować na stosunkowo niedużych działkach.
Powietrzne pompy ciepła
Są to najłatwiejsze w montażu i najtańsze typy urządzeń. Czerpią energię z powietrza, toteż nie trzeba martwić się koniecznością instalacji dolnego źródła. Najbardziej sprawdzają się w klimatach ciepłych i umiarkowanych, gdzie temperatury poniżej zera są rzadkością. Na szczęście ciągły rozwój technologii oraz udoskonalanie pomp powietrznych sprawiają, że ich praca staje się wydajniejsza i bardziej efektywna nawet podczas mrozów. Nieco więcej informacji na temat powietrznych pomp ciepła, znaleźć można na stronie internetowej Ecostrus.pl.
Jeśli chodzi o rodzaje powietrznych pomp ciepła, można podzielić je na:
Pompy powietrze-powietrze – są to urządzenia, które rzadko stosuje się w budownictwie mieszkaniowym. Wszystko dlatego, że w warunkach domowych charakteryzują się bardzo małą wydajnością. Pozwalają co prawda szybko nagrzać pomieszczenia, jednak utrzymanie w nich stałej temperatury przez długi czas jest bardzo trudne. Urządzenie tego typu może działać także jako klimatyzator, chłodząc pomieszczenia w okresie letnim.
Pompy powietrze-woda – są to urządzenia, które najczęściej stosuje się w warunkach mieszkaniowych. Jeśli są odpowiednio dobrane, mogą zapewnić niedrogie i wydajne ogrzewanie w okresie zimowym, zwłaszcza we współpracy z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi.
Wodne pompy ciepła
Są to stosunkowo rzadko spotykane urządzenia. Wszystko dlatego, że wymagają zamontowania w systemie studni bądź też na dnie sztucznego lub naturalnego zbiornika wodnego. Istnieje niewiele działek, które posiadają dostęp do odpowiednio usytuowanego zbiornika wodnego, stąd też wodne pompy ciepła cieszą się małą popularnością.