Rodzaje wkrętów do metalu. Od czego zależy wybór wkrętów do metalu?
- 2688 Views
- Adam Koziej
- 24 listopada 2020
- Budownictwo
W zależności od rodzaju materiału stosuje się różne sposoby zamocowań. Najpopularniejsze są jednak wkręty, które mogą być przeznaczone do drewna, płyt gipsowo- kartonowych, czy do metalu. Omówimy dziś, czym charakteryzują się wkręty do metalu oraz jakie są ich rodzaje.
Czym charakteryzują się wkręty do metalu?
To, czym przede wszystkim odróżniają się wkręty do metalu, od wkrętów do drewna i płyt G-K, jest wygląd trzonu. Ma on kształt regularnego walca, co oznacza, że na całej długości posiada stałą średnicę. Skok gwintu jest niższy, ma mniejszą głębokość. Wkręty do metalu przeglądniesz na incop.pl, tam zobaczysz, jak wyglądają, zauważysz też różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.
Łby na wkrętach mogą mieć różne rodzaje nacięć. Do najpopularniejszych należą nacięcia:
- Philips (PH);
- Pozidriv (PZ).
Oprócz tego można spotkać się z nacięciem sześciokątnym oraz gwiazdkowym. Ze względu na dużą niewygodę podczas pracy oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia wkrętu, obecnie nie stosuje się już modeli z łbem prostym. Ponadto warto wiedzieć, że nacięcie sześciokątne sprawia, że wkręty są bardziej wytrzymałe, trudniej je uszkodzić, przeznaczone są głównie pod klucz imbusowy.
Pozostałe parametry wkrętów to ich długość oraz średnica, które podawane są w milimetrach.
Wkręty do metalu – rodzaje
Rodzaje wkrętów do metalu dzieli się według kilku kryteriów, a najważniejszym z nich jest kształt łbu oraz zastosowanie.
Ze względu na łby, wkręty do metalu dzieli się na:
- stożkowe;
- walcowe;
- podkładkowe.
Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie, najpopularniejsze są blachowkręty oraz wkręty samowiercące. Blachowkręty służą do mocowania wybranych elementów do blachy. Ze względu na to, że muszą cechować się dużą trwałością, ich średnica wynosi ok. 7 mm. Przed użyciem, konieczne jest wywiercenie w blasze otworu o średnicy mniejszej, niż średnica wkrętu. Podczas wkręcania na krawędziach otworu powstają żłobienia, które zwiększają wytrzymałość mocowania.
Wkręty samowiercące różnią się tym, że nie wymagają wywiercania wcześniej otworu. Są więc prostsze i szybsze w montażu.
Jak wybrać wkręty do metalu?
Nie wiesz, jak wybrać wkręty do metalu? To, czym powinieneś kierować się w pierwszej kolejności, to materiał, z którego zostały wyprodukowane. Powinna to być stal nierdzewna lub stal węglowa. Ważne jest, aby ich powierzchnia została ocynkowana, co dodatkowo zmniejsza ryzyko rdzawienia. Najczęściej wymaga się też, aby wkręty do metali były szczelne.
Wybierając wkręty, należałoby kierować się rodzajem oraz grubością skręcanych powierzchni. Od tego zależeć będzie m.in. długość wkrętów.
Do płyt warstwowych powinno się wybierać wkręty z podwójnym gwintem oraz samowiercącą końcówką. W przypadku przytwierdzania miękkich materiałów do stalowego podłoża sprawdzą się wkręty samowiercące z łbem stożkowym.
Do cienkich blach najczęściej stosuje się wkręty podkładkowe. Jeśli chcesz zamocować drewno od stalowego podłoża, szukaj wkrętów samowiercących, a gdy łączysz element stalowy do stali, użyj wkrętów samowiercących z łbem sześciokątnym.