Smart Home – czyli co cenimy w domowej automatyce
- 3211 Views
- Adam Koziej
- 7 maja 2020
- Pomysły
W reklamach telewizyjnych słyszymy slogan “Smart Home” i nawet jeśli nie dotyczy on ściśle automatyki domowej, świadomość ludzi na temat systemu rośnie, tak jak rośnie sprzedaż inteligentnych rozwiązań. Polacy coraz częściej wybierają firmy, bądź korzystają ze swojej wiedzy, by budować inteligentne środowisko. Pytanie brzmi, co jest dla nich największą wartością w tworzeniu nowoczesnej przestrzeni do życia? Czym się kierują wybierając określone rozwiązania i w jaki sposób im to realnie pomaga?
Nie jest tajemnicą, że to komfort to główny powód dla którego ludzie wybierają inteligentny sprzęt domowy. Za wygodą idzie także oszczędność czasu, która w perspektywie rocznej daje imponujące liczby. W ciągu dnia tracimy 14% czasu na rutynowe czynności, które mogą dziać się samoistnie. Otwieranie bramy, opuszczanie rolet, rozsuwanie markiz to tylko niektóre z nich.
Nie bez znaczenia pozostaje także bezpieczeństwo. Jak podają dane 3 na 5 mieszkańców USA kupuje inteligentne produkty, by monitorować swój dom. W Polsce najwięcej osób korzysta ze Smart TV, jednak trend udoskonalania domu pod kątem monitoringu powoli się rozwija. Alarm przed intruzami to tylko jedno z zastosowań inteligentnych systemów. Ich niebywałą zaletą jest ochrona przed zalaniem i pożarem oraz innymi kataklizmami.
Inne wartości wymieniane przez konsumentów to kontrola swojego domu i oszczędność energii. W dobie internetu nie dość, że możemy sterować całym domem za pomocą smartfona i tabletu, to jeszcze otrzymujemy alerty dotyczące sytuacji wewnątrz budynku i funkcjonowania każdego z urządzeń. Po zainstalowaniu inteligentnego gniazdka pobór prądu zostaje zoptymalizowany, a inwestycja w smart home zaczyna się zwracać dzięki oszczędnościom.
Jeśli chodzi o formę instalacji smart home, coraz więcej ludzi docenia modułową budowę systemu. Dzięki poszczególnym sterownikom i czujnikom każdy użytkownik może stworzyć sieć odpowiadającą jego potrzebom. To zdecydowana przewaga nad systemami przewodowymi, które dla wielu wydają się być bardziej stabilne.
Pod hasłem modułowość kryje się również elastyczność całego systemu, czyli innymi słowy możliwość instalacji zawsze, a nie tylko na etapie budowy domu. To właśnie modułowość daje szansę na rozwój Smart Home i popularyzację tego typu rozwiązań.
Kolejna korzyść doceniana przez entuzjastów automatyki domowej to sterowanie głosowe. Można je zainstalować na wiele sposobów, począwszy od systemu modułów zintegrowanych przez Google Asystent lub Siri aż do Smart TV z funkcją sterowanie głosowego. Obecnie istnieją nawet wewnętrzne systemy sterowane głosem, a nie ulega wątpliwości, że ten sposób zarządzania naszym sprzętem będzie dominujący w najbliższej przyszłości. I to nie tylko w domach, ale także jeśli chodzi o smart cars (link do artykułu).
A ty? Co najbardziej cenisz w Smart Home?