Tyczenie budynku – dlaczego jest tak istotne
- 3511 Views
- Adam Koziej
- 4 maja 2020
- Budownictwo
Należy wiedzieć, że wysokość budynku oraz jego usytuowanie na działce są ściśle powiązane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. To według nich architekt przygotowuje projekt, a inwestor otrzymuje zgodę na wzniesienie budynku.
Kiedy jest potrzebny projekt zamienny?
Jest potrzebny w sytuacji, kiedy planuje się wprowadzenie istotnych zmian do zatwierdzonego projektu budowlanego. To, czy zmiany są ważne, czy nie, oceniają projektant oraz kierownik budowy. Dlatego dobrze jest przed ich wprowadzeniem skonsultować się z nimi. Jeśli zmiany są ważne, wtedy procedura uzyskania pozwolenia na budowę rozpoczyna sie od nowa. Wykonuje się wtedy projekt zamienny, który uwzględnia zmiany, a następnie przekazuje się go do urzędu do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Po jej otrzymaniu możemy kontynuować budowę. Natomiast gdyby się okazało, że wprowadzone zmiany nie spełniają wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, wtedy urząd może wstrzymać budowę. Należy wiedzieć, że w przypadku tyczenia zmianą charakterystycznych parametrów obiektu są: usytuowanie na działce względem jej granic, odległości między osiami, wysokość budynku w odniesieniu do poziomu terenu, może spowodować, że nie zostaną spełnione zapisy dokumentów, na podstawie których została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę. Kłopotem może się stać nawet wyniesienie budynku o kilkanaście centymetrów w stosunku do tego, co jest zapisane w projekcie.
Nierzadko wysokość domu odpowiada maksymalnej wysokości dozwolonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Dlatego też w projekcie obok rzędnej ±0, 00 budynku projektant powinien wpisać rzędną terenu. Nie ma wtedy żadnych dowolnych i obciążonych błędem interpretacji w trakcie ustalania tego poziomu. Istotne jest też odniesienie się do terenu, w którym się buduje. Ze względu na odprowadzenie wody opadowej trzeba zwrócić uwagę na to, aby budynek był usytuowany na lekkim nasypie. Powinien też nawiązywać do wysokości otoczenia oraz infrastruktury obecnej i tej, która będzie realizowana.
Chodzi głównie o drogi i to, co jest w nich ukryte, czyli uzbrojenie terenu w sieci: gazową, kanalizacyjną, wodną, elektryczną lub światłowodową. Należy wiedzieć, że zmiany na budowie są dopuszczalne, ale tylko w niedużym zakresie – nie mogą być większe niż 2% w odniesieniu do zatwierdzonego projektu. Natomiast jeśli dojdzie do poważniejszych różnic, wtedy kierownik budowy ma obowiązek wstrzymać budowę do chwili uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę na projekt zamienny (o którym pisaliśmy wcześniej). Kontynuowanie budowy bez takiego projektu może się okazać zgubne dla inwestora. I niestety w ekstremalnym przypadku może nawet dojść do rozbiórki domu.