Tynkowanie ściany czy płyta kartonowo-gipsowa? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do naszej powierzchni
- 946 Views
- Adam Koziej
- 24 lipca 2020
- Budownictwo Usługi
Tynkowanie ściany to jeden z podstawowych elementów, których celem jest wykończenie zarówno ścian, jak i sufitów. Dobrej jakości tynki i zaprawy murarskie są w stanie w szybki i skuteczny sposób pokryć całą ścianę, jednak coraz częściej w tym celu wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. W jaki sposób zadecydować, które rozwiązanie będzie lepsze w przypadku naszego pomieszczenia? Czy tynkowanie ręczne znacznie różni się od tynkowania maszynowego? W jaki sposób przygotować powierzchnię przed wykonaniem tynkowania?
Gdzie warto tynkować a gdzie położyć płytę gipsową?
Jak wcześniej wspomniano, płyty gipsowe są obecnie coraz bardziej popularne, głównie ze względu na mniejszy nakład pracy, szybsze wykonanie oraz niską cenę materiału. Warto jednak pamiętać o tym, że płyta gipsowa nie powinna być stosowana w każdym rodzaju pomieszczenia. Zwykłe płyty gipsowe są nieodpowiednie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności i ograniczonych możliwościach wentylacyjnych. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych zielonych płyt gipsowych lub tradycyjnego tynkowania. W takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka czy garaż bądź piwnica otynkowana ściana zagwarantuje lepszą mechanikę wchłaniania wilgoci, co zagwarantuje nam o wiele lepsze warunki w tych miejscach.
Tynkowanie ręczne czy maszynowe – która metoda jest efektywniejsza?
Obecnie profesjonalne ekipy często oferują usługę tynkowania maszynowego. Zgodnie z ofertą dostępną pod poniższym linkiem https://doskonalewnetrza.pl/, tynkowanie maszynowe jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy powierzchnia otynkowana jest bardzo duża. Dzięki zastosowaniu agregatu tynkowanie maszynowe odbędzie się w znacznie krótszym czasie, a dodatkowo mamy pewność, że każda partia materiału będzie jednorodna. Tynkowanie maszynowe pod względem kosztowym nie różni się od tradycyjnej metody tynkowania ręcznego, jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku wymagających i trudno dostępnych powierzchni lepszym pomysłem jest wykonanie tynkowania tradycyjnego. Warto również upewnić się, że ekipa wykonująca tynkowanie maszynowe jest kompetentna i posiada odpowiednie umiejętności pozwalające na sprawne wykonanie pracy agregatem. Szczegółowy cennik usługi tynkowania oraz murowania możemy sprawdzić pod podanym linkiem https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/murowanie-tynkowanie-warszawa/.
Przygotowanie powierzchni przed tynkowaniem
Warto pamiętać, by podłoże było optymalnie przygotowane pod proces tynkowania. W tym celu musimy zapewnić odpowiednią przyczepność i chłonność podłoża. Warto więc w tym celu zagruntować ścianę, najlepiej takim gruntem, który jest polecany przez producenta naszego tynku. Dodatkowo warto dobrać środek gruntujący do rodzaju tynku, jaki będzie nakładany. Jak wiadomo, możemy obecnie wyróżnić trzy rodzaje tynków: cementowo-wapienny, cementowy, a także gipsowy. Sposób nakładania delikatnie różni się od siebie w każdym przypadku, dlatego też by efekt był zadowalający, ściana powinna być zagruntowana odpowiednim środkiem.