W co wyposażyć pokój ucznia, aby pokój był przyjazny do nauki i zabawy?
- 1424 Views
- Adam Koziej
- 26 listopada 2020
- Meble
Zarówno kilkuletnie dziecko, jak i nastolatek musi dobrze czuć się w swoim pokoju. Jego pokój musi być dla niego oazą, w której będzie czuł się bezpiecznie. Dlatego trzeba mu zapewnić warunki do nauki oraz zabawy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Jak wydzielić strefę do nauki?
W pokoju ucznia centralne miejsce powinno zajmować biurko oraz wygodne krzesło. Nie kupuj uniwersalnego biurka, które według zapewnień producenta będzie idealne zarówno dla 7-latka, jak i ucznia liceum. Z reguły, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Wysokość biurka musi być dopasowana do wzrostu dziecka, dlatego najbezpieczniej będzie kupić takie, z regulowaną wysokością i problem z głowy. Zainwestuj w dodatkowe szafki, półki i schowki do biurka. Im ich więcej, tym lepiej, gdyż to pozwala lepiej przechowywać wszystkie szkolne przybory tak, aby nie zagracały miejsca na blacie. Na nim niech znajdują się jedynie organizery na podstawowe przedmioty jak pojemniki na długopisy. Przyda się również tablica korkowa, na której można zawieszać plan lekcji, notatki czy inne potrzebne informacje związane ze szkołą. Krzesło powinno być również regulowane. Dotyczy to zarówno oparcia, jak i wysokości. Dobrze wyprofilowane krzesło pozwoli dziecku zachować zdrową postawę. Równie ważne jest też oświetlenie. Biurko ustaw pod oknem, ale nie bezpośrednio przy grzejniku. Najważniejsze, aby był jak najlepszy dostęp do naturalnego, dziennego światła, ponieważ oczy mniej się męczą. Strumień światła lampki musi być skierowany z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne i odwrotnie. Musi oświetlać zeszyt i blat, a nie świecić prosto w twarz. Do przydatnych organizerów należą jeszcze np. duży zegar i kosz na śmieci blisko biurka. Niewątpliwie pokój ucznia to ważny temat dla rodziców, o którym więcej przeczytasz na gotme.pl i poznasz szereg inspiracji na urządzenie przestrzeni dla swojej pociechy.
Jak urządzić kącik do zabawy?
Pokój dziecka ma rozwijać jego kreatywność i pozwolić mu na swobodną zabawę. Najlepiej urządzić pokój tak, aby miejsce na wszelkie zabawy było na środku. Można rozłożyć stolik i krzesełko i zrobić tymczasowy kącik do czytania i rysowania. To dobra opcja zwłaszcza dla ucznia, ponieważ taki stolik nie będzie się kojarzył z nauką, jak biurko. Późniejsze rysunki i malunki można oprawić i powiesić na ścianie pokoju małego artysty. Na podłodze połóż dywan lub grubszy pled, aby nie ciągnęło zimno od podłogi. Poza tym grube dywany mają tę zaletę, że amortyzują każdy upadek, dzięki czemu maluch nie zrobi sobie krzywdy. Przyda się też pufa, z którego jest wiele pożytku. Można w nim przechowywać różne przedmioty a dziecko z pewnością znajdzie dla niej zastosowanie podczas zabawy.
Jak wydzielić strefę snu?
Po całym dniu nauki i zabaw przychodzi w końcu czas na odpoczynek. W mniejszym pokoju, zamiast łóżka można wstawić jednoosobową kanapę ze skrzynią na pościel pod spodem. Dla bardziej wygodnych maluchów dobrą opcją będzie rozkładany tapczan, ale sprawdzi się on tylko w przypadku większych pokoi. Dodatkowo przyda się postawić przy łóżku stolik nocny na książki czy szklankę z wodą. Dostępne są takie modele łózek z wysuwanym spod spodu lub rozkładanym stolikiem. Lampka może być przywieszona do ściany nad łóżkiem lub stojąca. To dobre rozwiązanie dla tych dzieci, które lubią sobie poczytać przed snem.