W czym może nam pomóc pilarka stołowa?
- 1190 Views
- Adam Koziej
- 23 maja 2022
- Pomysły
W czym może nam pomóc pilarka stołowa?
Prace stolarskie często wymagają obrabiania gabarytowych elementów. Cięcie ich ręczną piłą zajęłoby nam dużo czasu, więc wolimy skorzystać z narzędzi elektrycznych. Potrafią wykonać ten zabieg wielokrotnie szybciej, a precyzja takiego cięcia jest nieporównywalna. To właśnie dzięki pilarce stołowej możemy podziwiać idealne krawędzie, chociażby w meblach, które nas otaczają.
Czym jest pilarka stołowa?
Pilarka stołowa, potocznie zwana krajzegą, to nic innego jak stół, który najczęściej wykonany jest z metalowego odlewu, z przymocowanym silnikiem, z założoną piłą tarczową. Urządzenie służy do cięcia drewna – najczęściej większych rozmiarów, jednak z mniejszymi również świetnie sobie poradzi.
Krajzega może być małym, przenośnym lub dużym, stacjonarnym urządzeniem, które najczęściej spotkamy w profesjonalnych stolarniach.
Rodzaje pilarek stołowych:
- Pilarka stołowa uniwersalna
- Pilarka stołowa precyzyjna
- Pilarka stołowa zasilana prądem trójfazowym (tzw. Siła)
- Pilarka stołowa formatowa
Do jakich zastosowań przydaje się pilarka stołowa?
Urządzenie może przydać się przy wielu pracach stolarskich. Świetnie poradzi sobie z cięciem desek, płyt meblowych i OSB. Korzystanie z krajzegi np. Metabo pomoże nam w cięciu paneli oraz listew przypodłogowych. Doskonale również sprawdzi się przy cięciu drewna do kominka. Świetnie poradzi sobie z precyzyjnym tworzeniem połączeń stolarskich, których ręczne wykonanie zajmuje dużo czasu.
Prace majsterkowe również mogą być korzystniejsze przy pilarce stołowej. Wycięcie kilku drewnianych elementów i stworzenie z nich konstrukcji (np. budki dla ptaków), zajmie nam dosłownie chwilę.
Dzięki zastosowaniu specjalnych tarcz równie świetnie poradzi sobie z cięciem plastiku, a nawet metalu. Poradzi sobie świetnie w cięciu rur PCV, czy metalowych, więc idealnie sprawdzi się podczas prac hydraulicznych.
Ważnym atutem takiego urządzenia jest to, że po wykonaniu cięcia powierzchnia jest idealna, dlatego zaoszczędzimy czas na długimi szlifowaniu. Złożenie szafki będzie już tylko samą przyjemnością.
Co lepiej wybrać pilarkę stołową czy ukośnicę?
Wybór pomiędzy tymi urządzeniami zawsze powodował dylemat, a zwłaszcza u osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z takimi maszynami. Ukośnica to urządzenie bardzo zbliżone do pilarki stołowej, które świetnie poradzi sobie z cięciem mniejszych elementów. Podczas pracy z drobnymi formatami ukośnica w zupełności nam wystarczy, jednak jeżeli chcielibyśmy przeciąć coś dłuższego, to ograniczy nas ramię urządzenia. Jeżeli jednak będziemy pracować na większych formatach, możemy kupić urządzenie, które pozwoli ich bez problemowe cięcie. Może to być na przykład pilarka stołowa Metabo TS 254, która pozwoli na bezpieczne cięcie znacznie większych formatów niż ukośnica. Urządzenia tego typu posiadają solidny blat, na którym można położyć spory kawałek płyty, żeby następnie przeciąć go na pół. Metabo TS 254 oprócz ogranicznika kątowego, posiada również ogranicznik wzdłużny, dzięki czemu w odróżnienia od ukośnicy możemy prosto ciąć bardzo długie elementy.
Dodatkowe wyposażenie do pilarek stołowych
Wyposażenie pilarek stołowych może być bardzo zróżnicowane, chociażby na zastosowanie urządzenia, ale również dzięki różnym producentom. Wyposażenie może pomóc nam w prosty sposób uciąć drobne elementy, dlatego warto, kiedy do urządzenia dodawany jest popychacz. Dla zwiększenia bezpieczeństwa układania elementów producenci również mają rozwiązania. Na przykład firma Metabo TS 254 posiada poszerzenie prawej strony stołu.
W pilarkach stołowych często możemy przeźroczystą osłonę tarczy. Pomaga ona odciągać trociny, kiedy urządzenie podłączymy do odkurzacza lub odciągu. Producenci posiadają również własne sposoby mocowania urządzeń, dzięki którym wygodnie jest na nich pracować. Metabo TS 254 może być zamocowana do stołu lub postawiona na specjalnym stojaku, więc praca w terenie nie stanowi żadnego problemu.